Summitul UE-SUA cu participarea lui Joe Biden, programat pentru data de 15 iunie

62141504
Shutterstock

Planificatul summit între noul preşedinte al SUA, Joe Biden, şi oficiali de rang înalt ai Uniunii Europene a fost programat pentru data de 15 iunie, la o zi după summitul NATO de la Bruxelles, informează joi dpa.

Data a fost anunţată de Serviciului European de Acţiune Externă (SEAE) miercuri, după o întrevedere între secretarul general al SEAE, Stefano Sannino, şi secretarul de stat adjunct al SUA, Wendy Sherman.

În aprilie, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele Consiliului European, Charles Michel, au menţionat pandemia noului tip de coronavirus şi lupta împotriva schimbărilor climatice printre subiectele ce ar urma să fie discutate la acest summit, alături de probleme ce ţin de securitate şi multilateralism.

La o zi după summitul UE-SUA, Biden intenţionează să aibă o întrevedere cu preşedintele rus Vladimir Putin, la Geneva.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Premierul ceh Andrej Babis refuză să-l includă pe președintele Petr Pavel în delegația pentru summitul NATO

Guvernul de la Praga a comunicat luni că nu îl va include pe preşedintele Petr Pavel în delegaţia Cehiei la summitul NATO de luna viitoare, transmite Reuters.

SUA și Iranul au stabilit o foaie de parcurs pentru un acord în 60 de zile, după primele negocieri din Elveția

Memorandumul cu Iranul este un „acord clasic al președintelui Trump”. Așa spune vicepreședintele JD Vance, după prima rundă de discuții tehnice, în Elveția. 

Europa, lovită de un al doilea val de caniculă extremă. 13 oameni au murit în Franța și mai multe școli sunt închise

Europa se confruntă cu al doilea val de căldură extremă în mai puțin de o lună, iar efectele sunt dramatice. Trei persoane au murit în Franța. Autoritățile au plasat jumătate din țară sub alertă roșie și au închis sute de școli.

Recomandări
Învestirea Guvernului Veștea, sub semnul întrebării. De ce nu ies, deocamdată, calculele PSD

Deocamdată, calculele le dau cu minus și știau asta încă de săptămâna trecută, de când s-au întâlnit de mai multe ori la Vila Lac, liderii PSD și gruparea care îl susține pe Adrian Veștea.

LIVE UPDATE, audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea. Surse: Votul de învestire ar putea fi amânat

În Parlament au început audierile miniștrilor propuși de Adrian Vestea, premierul desemnat. Aseară, PSD a decis să voteze Executivul, iar, imediat după aceea, Veștea a făcut public programul de guvernare. Avizele la aceste audieri sunt consultative.

George Simion, despre președintele Nicușor Dan: „La cum s-a comportat până acum, trebuie suspendat”

Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară că, la cum s-a comportat până acum Nicuşor Dan, trebuie suspendat.