Sarkozy, luat la suturi pentru expulzarea romilor, se cearta cu europenii

×
Publicitate

"Sa-i ia doamna Reding pe romi in tara sa natala, Luxemburg." Asa i-a raspuns presedintele francez Nicolas Sarkozy, comisarului european pentru Justitie si Drepturile Omului, Viviane Reding. Ea a cerut miercuri stoparea imediata a expulzarilor.

Insa bravada lui Sarkozy este pusa in umbra de gafa monumentala a ministrului francez de Interne.

Acesta a trimis in teritoriu o circulara prin care cerea explicit distrugerea taberelor de romi. Asa ca acum administratia Sarkozy este sub un adevarat asediu al criticilor.

Fata in fata cu circulara incriminatoare, ministrul francez al Imigratiei si-a sustinut public inocenta. El a declarat ca nu stie nimic de acest document.

Intrebat ce crede totusi despre aceasta circulara, ministrul a mers pe cartea filozofiei: "Eu unul ma simt in deplina armonie cu cadrul juridic pe care vi l-am descris si care este singurul care ma obliga", a spus Eric Besson, ministrul francez al Imigratiei.

Cu toate acestea, in Parlamentul European situatia se vede altfel. Europarlamentarii cred ca guvernul francez a mintit, iar expulzarile trebuie oprite.

Cat despre presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Baroso, a declarat ca sustine pozitia comisarului Vivianei Reding, insa respinge paralela facuta de aceasta cu deportarile din cel de-al doilea razboi mondial.

Aparent indiferent la opinia Comisiei, presedintele Nicholas Sarkozy i-a sugerat comisarului european Viviane Reding sa-i ia pe romi in tara sa, Luxemburg.

 

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Primarul New Yorkului analizează posibilitatea arestării premierului Benjamin Netanyahu la Adunarea Generală a ONU

Primarul oraşului New York, Zohran Mamdani, a declarat că poartă discuţii privind posibilitatea legală de a-l aresta pe premierul israelian Benjamin Netanyahu în timpul Adunării Generale a ONU din septembrie.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.

Moment istoric pentru Grecia. Muntele Olimp, tărâmul mitic al zeilor, la un pas de a intra în Patrimoniul Mondial UNESCO

Decizia finală a UNESCO este așteptată cu mare interes, deoarece înscrierea Muntelui Olimp pe Lista Patrimoniului Mondial ar reprezenta o recunoaștere internațională deosebită pentru un loc în care mitologia, istoria și natura unică se împletesc.

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.