Rușii au dezlănțuit din nou iadul în Ucraina. Armata lui Putin a lansat un atac masiv pe timp de noapte, chiar și în vest

×
Codul embed a fost copiat

Moscova continuă să îşi intensifice atacurile. În noaptea de vineri spre sâmbătă, Rusia a lansat 597 de drone şi a tras 26 de rachete de croazieră împotriva Ucrainei, au anunţat forţele aeriene ucrainene.

„Au fost lansate 26 de rachete de croazieră şi 597 de drone de atac, dintre care mai mult de jumătate erau `Shaheds`", a scris sâmbătă Volodimir Zelenski, referindu-se la dispozitivele de fabricaţie iraniană.

Aproximativ 344 dintre aceste dispozitive au fost doborâte, adică mai mult de jumătate, inclusiv 25 de rachete şi 319 drone, potrivit armatei ucrainene, dar o rachetă şi aproximativ 20 de drone au lovit „cinci locaţii”, a adăugat aceasta fără alte detalii.

Potrivit lui Volodimir Zelenski, aceste atacuri cu drone şi rachete s-au soldat cu cel puţin doi morţi şi 20 de răniţi în oraşul Cernăuţi (vest). Vestul Ucrainei este de obicei relativ nevătămat în comparaţie cu zonele din est şi sud, unde au loc luptele.

Alte şase persoane, inclusiv un băiat de 11 ani, au fost rănite în atacuri nocturne într-un alt oraş din vest, Lviv, potrivit administraţiei regionale. Două persoane au fost ucise de o bombă în regiunea central-estică Dnipropetrovsk, iar trei au fost rănite în oraşul Harkov din nord-estul ţării, potrivit autorităţilor locale.

Citește și
atac ucraina kiev
Rusia a schimbat tactica de război. A declanșat terorismul în masă în toată Ucraina

Zelenski cere noi sancţiuni

Volodimir Zelenski a cerut sâmbătă aliaţilor săi să trimită „mai mult decât simple semnale” pentru a opri Rusia. El a declarat că „ritmul atacurilor aeriene ruseşti necesită decizii rapide, iar acesta poate fi încetinit acum prin sancţiuni”.

În special, el a cerut ca cei care „ajută Rusia să producă drone şi să profite de petrol” să fie pedepsiţi, deoarece exporturile de petrol sunt cruciale pentru economia rusă. UE a interzis importurile de petrol rusesc, dar continuă să cumpere gaz rusesc, Franţa fiind unul dintre cei mai mari cumpărători din cadrul Uniunii. Volodimir Zelenski a solicitat, de asemenea, partenerilor săi să îşi consolideze apărarea antiaeriană, care este utilizată pentru a contracara loviturile ruseşti, potrivit News.ro.

Această noapte de bombardamente vine după ce Statele Unite şi-au reafirmat sprijinul pentru Ucraina, Volodimir Zelenski confirmând joi că a primit de la Donald Trump „date concrete” pentru livrarea de noi arme.

Preşedintele american a vorbit despre „o declaraţie importantă” pe care ar putea să o facă luni cu privire la Rusia, după ce s-a declarat „dezamăgit” de omologul său Vladimir Putin, cu care a reluat contactul la întoarcerea sa la Casa Albă.

Ucraina şi numeroşi politicieni americani, inclusiv cei din tabăra lui Donald Trump, îl presează pe preşedinte să adopte noi sancţiuni împotriva Rusiei. Acesta a refuzat până în prezent să facă acest lucru, afirmând că vrea să dea o şansă diplomaţiei.

Negocierile pentru găsirea unei soluţii diplomatice la conflict au ajuns într-un impas.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Rusia, gest răzbunător la adresa Poloniei: „Nicio acțiune ostilă împotriva țării noastre nu va rămâne fără consecințe”
Rusia, gest răzbunător la adresa Poloniei: „Nicio acțiune ostilă împotriva țării noastre nu va rămâne fără consecințe”

Rusia a decis să-și retragă acordul pentru funcționarea Consulatului General al Poloniei în Kaliningrad. Declarația precizează că, pe 11 iulie, Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei a convocat însărcinatul cu afaceri al Poloniei în Rusia.

Rusia a schimbat tactica de război. A declanșat terorismul în masă în toată Ucraina
Rusia a schimbat tactica de război. A declanșat terorismul în masă în toată Ucraina

Pe măsură ce Rusia intensifică atacurile aeriene împotriva Ucrainei, tacticile sale se schimbă vizibil, cu un număr tot mai mare de lovituri cu rachete și drone care vizează regiunile din vest, odinioară considerate relativ sigure.

Statul NATO pe care Vladimir Putin îl consideră principalul său adversar în Europa. Anunțul făcut de un șef de stat major
Statul NATO pe care Vladimir Putin îl consideră principalul său adversar în Europa. Anunțul făcut de un șef de stat major

Moscova a desemnat Franţa drept ”principalul său adversar în Europa”, din cauza susţinerii Parisului faţă de Ucraina invadată de către Rusia, a anunțat șeful de stat major francez Thierry Burkhard.

Recomandări
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor
Apa revine treptat în Prahova și Dâmbovița, după zile de criză. Testele de calitate a apei vor decide deschiderea robinetelor

Joi seara, responsabilii de la Apele Române au anunțat că alimentarea cu apă se apropie de reluare pentru cei peste 100.000 de locuitori din Prahova și Dâmbovița.

BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”
BEC București cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Nicușor Dan, Drulă și Voiculescu: „Material electoral ilegal”

Biroul Electoral de Circumscripţie Bucureşti a cerut eliminarea videoclipului filmat la Cotroceni în care apar candidatul USR la Primărie Cătălin Drulă, preşedintele Nicuşor Dan şi Vlad Voiculescu. 

Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România
Putin cere retragerea completă a armatei ucrainene până la Odesa. Rusia ar ajunge astfel la granița cu România

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina". Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment într-o discuție cu Zelenski şi alți lideri europeni pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.