Prima fotografie cu pilotul care a incercat sa impiedice prabusirea avionului Germanwings. "A murit ca un erou"

61654677

Un altar creat in memoria celor care au murit dupa prabusirea avionului Germanwings a dezvaluit prima fotografie cu pilotul erou care a incercat sa intre cu forta in cabina de comanda si sa impiedice catastrofa.

Stand drept, cu ochii fixati pe obiectiv, aceasta este singura fotografie cu Patrick Sondheimer, pilotul avionului cazut in Alpii Francezi. Insa pe altarul de la sediul Germanwings din Cologne este si fotografia lui Andreas Lubitz, copilotul suspectat ca a prabusit intentionat avionul, relateaza Daily Mail.

Dupa accidentul aviatic in care au murit 150 de persoane, au aparut informatii potrivit carora Andreas Lubitz a planuit atent dezastrul, cautand informatii online despre dezastre aviatice sub preudonimul "Skydevil", potrivit publicatiei germane Bild.

In timp ce avionul se indrepta spre sol, pilotul Patrick Sondheimer, 36 de ani, tatal a doi copii, a incercat in zadar sa salveze vietile pasagerilor. Cu cateva momente inainte de prabusire, el a parasit cabina si s-a dus la toaleta, iar cand s-a intors, a gasit usa blocata de catre copilotul Lubitz. Acesta din urma a ignorat rugamintile pilotului de a deschide usa.

Patrick Sondheimer

Intr-o incercare disperata de a oprit prabusirea fatala, Patrick Sondheimer a lovit usa cabinei cu un topor.

Luni seara, mama pilotului i-a adus acestuia un omagiu la o capela din orasul natal, la 15 kilometri de Dusseldorf. D-na Sondheimer a declarat: "A murit ca un erou, dar tot mort este si noi suntem devastati. S-a dus lumina vietii noastre. Sunt prea suparata ca sa mai spun ceva".

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Magnații în robă: Magistrații bulgari dețin proprietăți imobiliare de 1,4 miliarde de euro. Mulți au cel puțin 5 case

Magistrații bulgari dețin proprietăți imobiliare în valoare totală de1,4 miliarde de euro, o treime dintre ei au mai mult de o locuință, iar aproximativ 150 de judecători și procurori sunt proprietari a cel puțin 5 case.

Bulgaria pregătește măsuri de austeritate: cheltuielile cu salariile și contribuțiile sociale ar putea scădea cu 10%

Guvernul Bulgariei intenționează să majoreze pragurile minime pentru contribuțiile de asigurări sociale cu 5%, începând cu 1 august, în timp ce venitul maxim asigurabil va crește la 2.300 de euro, a anunțat ministrul de Finanțe, Galab Donev.

Marco Rubio critică OMS în plină epidemie de Ebola: „A fost cam lentă în identificarea focarului”

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat marţi că Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), din care preşedintele Donald Trump a retras Statele Unite, a fost "cam lentă" în identificarea epidemiei de Ebola din Republica Democrată Congo (RDC).

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.