O femeie primar din Afganistan așteaptă ca talibanii să vină și să o omoare. „Nu este nimeni care să mă poată ajuta”

62208012
Getty

Zarifa Ghafari, prima femeie primar al orașului Maidan Wardak, din Afganistan, a transmis că așteaptă ca talibanii să vină și să o omoare, atât ea cât și familia ei fiind neajutorate.

„Stau aici și aștept să vină. Nu este nimeni care să mă poată ajuta pe mine sau pe familia mea”, a declarat primarul.

„Vor veni după personae asemenea mie și ne vor omorî. Nu-mi pot lăsa familia. Și oricum, unde aș putea merge”, a mai adăugat aceasta.

Femeile din Afganistan cer ajutor și speră că lumea le aude: “Frica o simți în piept ca pe o pasăre neagră”

Zarifa Ghafari a devenit primar în orașul Maidan Wardak în 2018, după ce, pentru mai mulți ani, a fost avocată pentru drepturile femeilor.

Edilul a fost supus de-a lungul timpului mai multor încercări grele. În anul 2020, trei bărbați înarmați au încercat să o oprească în trafic. Din fericire, viteza mașinii a împiedicat atacul. Gloanțele au trecut prin geamul din spate, însă Zarifa Ghafari a scăpat nevătămată.

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
Primul campion olimpic la Judo al Georgiei, acuzat de crimă multiplă

Primul campion olimpic al Georgiei ca ţară independentă, judoka Zurab Zviadauri, a fost arestat ca suspect de crimă multiplă, a anunţat, marţi, Ministerul georgian de Interne, citat de agenţia EFE.

Imagine tulburătoare cu sute de refugiați afgani, înghesuiți pe podeaua unui cargo militar. Decizia echipajului

Imaginile cu refugiații afgani înghesuiți într-un avion militar american de mari dimensiuni au făcut înconjurul lumii. Sute de afgani s-au așezat pe podea, în cargo-ul militar Boeing, după ce au forțat intrarea în aeronavă.

Două jurnaliste afgane, vizitate de talibani. „Moartea ne amenință în fiecare moment”

Două jurnaliste din Afganistan au fost „vizitate” de talibani.

Recomandări
CCR a decis asupra Legii integrității, contestată de Nicușor Dan. Ce prevederi au fost declarate neconstituționale

Curtea Constituțională a României a pronunțat, luni, deciziile în cazul sesizărilor referitoare la noua Lege a integrității, contestată atât de președintele Nicușor Dan, cât și de un grup de senatori USR și PNL.

Ilie Bolojan, despre scumpirea motorinei: „Oricât ne-am dori, nu putem controla lucruri care nu depind de noi”

 Ilie Bolojan a declarat, luni, despre majorarea prețurilor la motorină, că, oricât ne-am dori, nu avem cum să controlăm lucruri care nu pot fi controlate de noi, el subliniind că creșterea prețurilor la combustibil are un efect asupra inflației.

CCR: Amendamentul prin care aleşii incompatibili îşi pierd funcţiile, declarat constituţional. Reacția lui Dominic Fritz

Curtea Constituţională a stabilit ca fiind constituţional un amendament introdus în Legea integrităţii la cererea PSD şi AUR, prin care aleşii găsiţi incompatibili sau în conflict de interese îşi pierd funcţiile.