Ministrul francez de Externe avertizează, amintind de alegerile din România: Ameninţarea rusă în Europa nu este teoretică

Ministrul francez de externe, Jean-Noel Barrot, a avertizat marți că amenințarea unei agresiuni ruse în Europa "nu este teoretică", ca răspuns la declarațiile emisarului american Steve Witkoff, care nu considera o astfel de posibilitate.
În acest sens, șeful diplomației franceze a evocat războiul hibrid dus de Rusia în Europa și a menționat că România a trebuit să anuleze în decembrie anul trecut primul tur al alegerilor prezidențiale, în urma acuzațiilor de imixtiune rusă, relatează France Presse.
Declarațiile lui Steve Witkoff despre intențiile Rusiei
Steve Witkoff, căruia președintele american Donald Trump i-a încredințat și discuțiile cu Moscova, a declarat duminică, într-un interviu pentru Fox News, că nu-l vede pe președintele rus Vladimir Putin "să-și dorească să cucerească întreaga Europă" și consideră această amenințare drept una "teoretică", întrucât, în opinia sa, președintele rus "vrea pacea".
Aflat într-o vizită în Singapore, Barrot, care s-a exprimat în limba engleză, a respins în fața jurnaliștilor această analiză a emisarului american.
"Noi observăm faptele, iar faptele sunt că astăzi Rusia alocă 10% din PIB-ul său cheltuielilor de apărare, ceea ce reprezintă 40% din cheltuielile sale bugetare", a declarat el.
Agresiunea Rusiei în Europa și impactul asupra României
"Agresivitatea sa în cursul ultimilor trei ani s-a extins mult dincolo de Ucraina, în special prin manipularea informațiilor, ceea ce a afectat inclusiv Franța, dar mai ales, într-un mod chiar și mai grav, țări europene precum România, unde a fost nevoie de anularea alegerilor prezidențiale din cauza campaniilor de dezinformare desfășurate de actori ruși", a adăugat ministrul francez de Externe.
În decembrie, Curtea Constituțională a României a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale în urma acuzațiilor de interferență rusească și de propagandă masivă pe rețelele de socializare în favoarea politicianului de extremă dreapta Călin Georgescu, reamintește AFP.
Actele de sabotaj rusești în Europa
Europa s-a confruntat de asemenea cu "acte de sabotaj" rusești, în special în țările din estul continentului, potrivit lui Barrot.
"Prin urmare, agresivitatea Rusiei nu este una teoretică. Ea este foarte concretă, iar foarte multe țări europene au suferit deja consecințele sale, consecințe foarte tangibile", a subliniat el.
Ministrul francez a adăugat că linia frontului s-a "apropiat" de Europa de când Rusia a atacat cu trei ani în urmă Ucraina.
"Noi vrem pace, de aceea trebuie să descurajăm orice amenințare, indiferent dacă vine dinspre Rusia sau din altă parte", a adăugat el.
La începutul lunii martie, Uniunea Europeană a aprobat un plan pentru mobilizarea a până la 800 miliarde de euro în patru ani pentru a consolida securitatea pe continent și a ajuta Ucraina, în timp ce SUA amenință să-și reducă angajamentul în cadrul NATO.
Barrot a anunțat că se va deplasa miercuri în Indonezia, de unde își va continua turneul asiatic printr-o vizită în China - joi la Beijing, iar vineri la Shanghai - în prima sa deplasare în această țară de la preluarea funcției, notează AFP.