Liderul istoric al extremei drepte franceze, Jean-Marie Le Pen, a murit

62510389
Shutterstock

Liderul istoric al extremei drepte franceze, Jean-Marie Le Pen, a murit, transmite marţi AFP.

Liderul istoric al extremei drepte franceze, Jean-Marie Le Pen, finalist al alegerilor prezidenţiale din Franţa din 2002, a încetat din viaţă marţi, la vârsta de 96 de ani, transmite marţi AFP.

Le Pen s-a stins într-un centru din regiunea Parisului în care fusese internat cu câteva săptămâni în urmă.

"Jean-Marie Le Pen, înconjurat de familia sa, a fost chemat înapoi la Dumnezeu marţi, la 12:00 (11:00 GMT)", a anunţat familia sa într-un comunicat transmis AFP.

Le Pen, un naţionalist neruşinat, potrivit Reuters, era fondatorul partidului de extremă dreapta Frontul Naţional.

Cum a zguduit Le Pen sistemul politic francez
 

Jean-Marie Le Pen a zguduit sistemul politic francez atunci când a ajuns în mod cu totul neaşteptat în turul doi al alegerilor prezidenţiale, înfruntându-l cu amestecul său combativ de populism şi carismă pe Jacques Chirac în 2002.

El a fost succedat în funcţia de şef al partidului de fiica sa, Marine Le Pen, care de atunci a candidat la preşedinţie de trei ori, fără succes, şi a transformat partidul, numit acum Adunarea Naţională (RN), într-una dintre principalele forţe politice ale ţării.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Lovitură în Spania a Parchetului condus de Codruța Kovesi. 30 de arestări, într-o rețea de mașini de lux de milioane de euro

Parchetul European (EPPO), condus de Laura Codruța Kovesi, a anunțat, marți, că a dezmembrat în Spania, în Madrid, o rețea infracțională transnațională implicată în vânzarea de mașini de lux cu eludarea TVA.  

Furtună de iarnă în SUA. Cel puțin cinci oameni au murit. Temperaturile vor scădea pe alocuri până la -18 grade

O importantă furtună de iarnă care a lovit centrul şi estul Statelor Unite s-a soldat cu cel puţin cinci morţi, acoperind cu zăpadă capitala Washington, conducând la anularea a sute de zboruri şi aducând marţi temperaturi glaciale, transmite AFP.

Un tribunal sud-coreean a emis din nou un mandat de arestare pe numele preşedintelui pus sub acuzare, Yoon Suk Yeol

Un tribunal sud-coreean a emis din nou un mandat de arestare pe numele preşedintelui pus sub acuzare Yoon Suk Yeol, a anunţat marţi agenţia de investigare a corupţiei din ţară, informează Reuters.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.