Din istoria cailor ferate, direct in Gara King's Cross

×
Publicitate

Prima locomotiva cu aburi construita in Marea Britanie in ultima jumatate de secol si-a facut intrarea in aplauzele multimii.


Constructia locomotivei a durat 19 ani. Banii, mai mult de trei milioane de lire, au venit de la sponsori si de la admiratori inflacarati ai vechiului mijloc de transport.

Peste 500 de pasageri au calatorit timp de 6 ore pana in Londra, prima calatorie mai lunga, in care locomotiva cu aburi s-a descurcat perfect.

Trenul, care are 13 vagoane de pasageri, poate atinge 160 de km pe ora. El va fi introdus in reteaua britanica de transport feroviar in luna aprilie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Valul de căldură bate noi recorduri. Germania, Cehia și Danemarca au atins temperaturi fără precedent

Valul de căldură care afectează Europa a adus sâmbătă noi recorduri de temperatură în Germania, Cehia şi Danemarca.

Un microbuz în care se aflau opt români a căzut într-o râpă, în Austria. Cinci femei, duse la spital

Cinci femei au fost transportate la spital în urma unui accident grav produs pe un drum local din districtul Sankt Veit. Un microbuz cu opt pasageri la bord într-o râpă de circa 10 metri.

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a anunțat că va demisiona „în câteva săptămâni”. Ce fel de alegeri vor fi

Președintele populist al Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni și a anunțat organizarea unor alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate.

Recomandări
Scenariul prin care am putea avea un guvern nou abia la toamnă. În ce condiții îl va susține Ilie Bolojan pe Sorin Grindeanu

Prăpastia dintre partidele care trebuie să găsească o formulă de guvernare se adâncește pe zi ce trece. Vineri seară, președintele Nicușor Dan i-a acuzat pe cei din PNL că nu se țin de cuvânt, iar Sorin Grindeanu a anunțat că nu mai face nicio concesie.

Valul de caniculă încinge România. Urmează zile cu temperaturi extreme și Cod roșu în cea mai mare parte a țării

Căldura care a sufocat Europa acoperă treptat și România. Temperaturile au crescut considerabil, iar duminică vor ajunge la valori periculoase în aproape jumătate de țară, urmând ca de luni valul de caniculă să se extindă cu un Cod roșu.

Ilie Bolojan anunță o scădere de peste 40% a deficitului bugetar: „Suntem pe drumul cel bun”

Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuţia bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menţionând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce îşi permite.