Avertismentul oamenilor de știință: Opriți testele pe virusul Nipah. Nu o mai ajutați pe Mama Natură să ne omoare

62309807
Shutterstock

Cercetătorii ”VIRUS” au fost îndemnați să „nu o mai ajute pe Mama Natură să ne omoare” cu teste de laborator mortale care ar putea declanșa o nouă pandemie, scrie The Sun.

Departamentul de Energie al SUA și FBI au ajuns la concluzia că cel mai probabil Covid s-a scurs din laboratorul de la Institutul de Virologie din Wuhan.

Iar experții au avertizat în mod repetat că lumea ar putea intra într-o altă pandemie mortală dacă nu se învață lecții din ultimii trei ani.

Profesorul Colin Butler - care a scris un raport pentru ONU despre originile Covid - a spus că trage un semnal de alarmă cu privire la pericolele dezvoltării virușilor în laboratoare din 2012.

Expertul în sănătate publică, Laura Kahn, i-a îndemnat pe cercetători să „nu o mai ajute pe mama natură să ne omoare”.

Ambii sunt membri ai Protect Our Future - un nou grup de oameni de știință care cer o supraveghere strictă a cercetărilor periculoase și un „viitor fără pandemii generate de laborator”.
Proiectele actuale din întreaga lume includ experimente cu virusul Nipah în Bangladesh folosind lilieci și hamsteri.

Boala care în termini populari produce umflarea creierului – producând sângerare din ochi sau poate duce la surzire - este enumerată ca o potențială amenințare pentru omenire de către Organizația Mondială a Sănătății.

Nipah este extrem de mortal - cu o rată a mortalității între 40 și 75% - dar virusul a declanșat doar focare locale, a spus el.
Într-un avertisment înfiorător, profesorul Butler a spus că testele „foarte periculoase” pe agenți patogeni mortali precum Nipah ar putea avea puterea de a declanșa o nouă pandemie.

„Dacă oamenii de știință lucrează la Nipah pentru a încerca să vadă cum se dezvoltă sau cum devine mai contagios – vă rugăm să vă opriți”, a spus el pentru The Sun Online.

„Ar trebui să fie interzis în mod clar. Este foarte periculos. Nu este doar Nipah, mai sunt destul de multe exemple”.

 

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Iranul a dat lovitura prin acordul încheiat cu SUA. Câți bani va încasa Teheranul din fonduri străine

În acordul dintre Statele Unite şi Iran este prevăzut un fond privat de 300 de miliarde de dolari pentru investiţii în economia iraniană, a afirmat marţi o sursă a agenţiei Reuters informată direct despre înţelegere.

Un microfon uitat deschis a captat o discuție confidențială între Macron și Zelenski, la summitul G7. Ce au spus despre Trump

Cele mai puternice șapte țări ale lumii și-au exprimat sprijinul pentru Ucraina și sunt de acord că, în ultimele luni, Kievul și-a demonstrat atât dorința de a negocia pacea, cât și sporirea capacităților militare. 

SUA au ucis încă un presupus traficant de droguri în Pacific. Legalitatea atacului este pusă sub semnul întrebării. VIDEO

Armata SUA a anunţat că a lovit o navă în Pacificul de Est, ucigând o persoană şi lăsând în urmă doi supravieţuitori, transmite Reuters.

Recomandări
Adrian Veștea, așteptat să depună lista de miniștri la Parlament, deși nu are majoritate. Cine ar putea face parte din Guvern

A doua propunere de premier făcută de președintele Nicușor Dan pare să aibă aceeași soartă ca prima nominalizare. PNL a decis să nu sprijine Guvernul Veștea, la fel și USR. Asta în timp ce UDMR își îndeamnă parlamentarii să nu voteze.

„Tăntălău și gogoman". Cum caracterizează Ludovic Orban „triunghiul” Nicușor Dan, Sorin Grindeanu și Adrian Veștea

Fostul consilier al lui Nicușor Dan, Ludovic Orban, face praf decizia șefului statului de a-l desemna în funcția de premier pe Adrian Veștea și îl avertizează pe președinte că este „în cădere liberă" pe rețelele sociale.

Profesorii, scoși în stradă de legea salarizării. Sindicaliștii vor protesta în fața Guvernului și a Parlamentului

Sindicatele din Educaţie organizează acţiuni de protest în faţa sediului Guvernului şi în faţa Palatului Parlamentului, solicitând o salarizare corectă a angajaţilor din acest domeniu şi respingând proiectul de Lege privind salarizarea bugetarilor.