Rezervele valutare ale BNR scad in august la 30,95 mld. euro, dupa plata primei rate catre FMI

Banca Nationala a Romaniei

Rezervele valutare ale BNR au scazut in august la 30,954 miliarde euro, de la 32,141 miliarde euro la finele lunii iulie, dupa plata primei rate catre FMI aferenta acordului stand-by incheiat in 2009.

In august au avut loc intrari de 1,142 miliarde euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea contului Comisiei Europene, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice, venituri din administrarea rezervelor internationale si altele, arata BNR, intr-un comunicat.

Iesirile au totalizat 2,329 miliarde euro, reprezentand plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta (inclusiv prima rambursare de capital si dobanda in data de 6 august in suma de 728,62 milioane echivalent euro in cadrul Acordului Stand-by cu Fondul Monetar International), modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, si altele, potrivit sursei citate.

Rezerva de aur s-a mentinut la 103,7 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 4,398 miliarde euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 august 2012 au fost de 35,352 miliarde euro, fata de 36,554 miliarde euro la 31 iulie.

Citește și
Fonduri europene
Sporuri de 1 MILION de dolari pentru bugetari, dupa ce au atras doar 6% din fondurile UE

Platile scadente in septembrie in contul datoriei publice si public garantata denominate in valuta insumeaza 132,25 milioane euro.

Romania a platit la inceputul lunii august catre FMI prima rata aferenta acordului incheiat in 2009, urmatoarele transe fiind programate pentru 6 noiembrie si 21 decembrie. Imprumutul va fi rambursat complet la inceputul anului 2016.

Guvernatorul bancii centrale, Mugur Isarescu, a declarat la 6 august ca BNR a obtinut profit din rambursarea primei transe din imprumutul de la FMI si ca inca realizeaza castiguri din orice eventuala vanzare de euro datorita mediei la care a cumparat.

Romania a obtinut in prima parte a anului 2009 un program de finantare externa de 19,95 miliarde euro de la FMI, UE, BM si alte institutii financiare internationale. Componenta FMI din acest program a reprezentat un acord stand-by pe doi ani, de 12,95 miliarde euro, finalizat in 2011. Guvernul a continuat relatia cu Fondul printr-un acord de tip preventiv, de 5 miliarde euro, care va expira in 2013, si ar putea incheia inca un acord, tot pe doi ani.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
Ministerul Afacerilor Europene: 47 miliarde euro de la UE pentru Romania pana in 2020
Ministerul Afacerilor Europene: 47 miliarde euro de la UE pentru Romania pana in 2020

Secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Europene (MAEur) Razvan Cotovelea a declarat, luni, ca Romania nu va fi dezavantajata in urmatoarea perioada financiara, 2014-2020.

Sporuri de 1 MILION de dolari pentru bugetari, dupa ce au atras doar 6% din fondurile UE
Sporuri de 1 MILION de dolari pentru bugetari, dupa ce au atras doar 6% din fondurile UE

Mediocritatea si lipsa de performanta sunt rasplatite regeste in Romania.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist: „Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”
Maia Sandu, desemnată „Liderul Mondial al Anului”: The Telegraph: ”Liderul pe care Putin nu a reușit să-l învingă”

Preşedinta Republicii Moldova a fost desemnată "Liderul Mondial al Anului" de publicaţia britanică The Telegraph, pentru rolul său decisiv în apărarea democraţiei şi pentru contracararea presiunilor şi ingerinţelor Federaţiei Ruse, informează Moldpres.

Primele țări din lume care au intrat deja în anul 2026. Unde s-a dat startul Revelionului | GALERIE FOTO
Primele țări din lume care au intrat deja în anul 2026. Unde s-a dat startul Revelionului | GALERIE FOTO

Anul 2026 a început oficial după ce cei aproximativ 7.300 de locuitori ai atolului Kiritimati din Pacificul de Sud au salutat Anul Nou la miezul nopţii (12:00 ora României).