Euro, in cadere din cauza Greciei si a infrangerii Angelei Merkel. Ingrijorarea agita pietele

burse, analize, zona euro, statistici

Moneda euro a atins luni pe pietele asiatice cel mai scazut nivel din ultimele patru luni fata de dolar, pe fondul tensiunilor politice din Grecia, unde liderii politici nu au reusit sa formeze o coalitie de guvernare, transmite Reuters.

Discutiile din Grecia privind formarea unei coalitii au intampinat duminica un nou obstacol, dupa ce liderul partidului radical de stanga a respins invitatia Presedintiei pentru o runda finala de discutii convocata luni.

Temerile investitorilor privind iesirea Greciei din zona euro s-au reaprins, iar statul ar putea fi nevoit sa organizeze o noua runda de alegeri. La scrutinul din 6 mai, partidul conservator Noua Democratie a castigat 18,85% din voturi, urmat de SYRIZA (stanga radicala), cu 16,78% si formatiunea socialista PASOK, cu 13,18%.

Atmosfera pesimista din piete a fost alimentata si de rezultatul alegerilor din landul german Renania de Nord-Westfalia, unde partidul conservator al cancelarului Angela Merkel a inregistrat duminica o infrangere importanta, rezultat care ar putea incuraja opozitia de stanga, care se opune politicilor de austeritate din Europa.

Astfel, moneda euro a scazut luni pe pietele asiatice la 1,2877 dolari, cel mai redus nivel din 23 ianuarie.

Citește și
Victor Ponta
Ponta: BNR considera ca evolutia leului fata de moneda europeana poata fi tinuta sub control

Cele mai recente cotatii plaseaza euro la 1,2885 dolari, fata de 1,2914 dolari vineri seara la New York.

Moneda unica europeana pare pregatita pentru noi scaderi in urmatoarele saptamani, in special daca Banca Centrala Europeana va opta pentru noi masuri de relaxare a politicii monetare pentru a sprijini cresterea economica a zonei euro, comenteaza un analist al Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

"Cred ca se vor indrepta in aceasta directie, chiar daca ar inregistra pagube pe frontul inflatiei. In acest caz, directia va fi spre deprecierea monedei", spune acesta.

Euro este sub presiune de la inceputul saptamanii trecute, dupa ce cele doua partide principale care sustin acordul Greciei cu institutiile financiare internationale, Noua Democratie si PASOK, nu au reusit sa obtina impreuna majoritatea, punand sub semnul intrebarii capacitatea tarii de a respecta conditiile convenite cu creditorii externi, de a evita falimentul si de a ramane in zona euro.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Germania ar putea lua in calcul masuri de sustinere a cresterii economice a Greciei
Germania ar putea lua in calcul masuri de sustinere a cresterii economice a Greciei

Ministrul german de Finante, Wolfgang Schaeuble, a declarat ca Germania este dispusa sa analizeze masuri pentru promovarea cresterii economice in Grecia, dar statul trebuie sa duca pana la capat reformele asumate.

Ponta: BNR considera ca evolutia leului fata de moneda europeana poata fi tinuta sub control
Ponta: BNR considera ca evolutia leului fata de moneda europeana poata fi tinuta sub control

Premierul Victor Ponta, invitat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica la Pro TV, a declarat ca BNR considera ca moneda europeana poata fi tinuta sub control si ca fluctuatia cursului valutar nu va influenta major pietele financiare.

Fitch avertizeaza: iesirea Greciei din Zona Euro va retrograda toate tarile cu moneda unica
Fitch avertizeaza: iesirea Greciei din Zona Euro va retrograda toate tarile cu moneda unica

Dupa doua incercari esuate, grecii s-au apropiat in sfarsit de un acord ca sa formeze un guvern. Cel mai probabil il vor conduce socialistii, clasati pe locul trei la alegeri, aceeasi care au condus tara cand a izbucnit criza datoriilor.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.