Avertisment de la Bruxelles: Promisiunile electorale ale politicienilor ar putea deraia redresarea fiscală a României

×
Publicitate

România are la dispoziție șapte ani pentru a reduce deficitul bugetar, adică să-şi echilibreze cheltuielile cu veniturile.

Însă, Comisia Europeană trage un semnal de alarmă: promisiunile electorale ale politicienilor ar putea deraia planurile de redresare fiscală asumate de guvern.

Conform planului depus la Bruxelles luna trecută și avizat pozitiv de către Comisia Europeană, România intenționează să reducă deficitul bugetar timp de 7 ani, ajungând în 2031 la 2,5 la sută din PIB.

Estimările Comisiei arată că ţara noastră va închide anul cu 8% din PIB, fiind cel mai mare din Uniunea Europeană. Ceea ce înseamnă că statul continuă să cheltuiască mult mai decât reușește să colecteze la buget.

În planul trimis Comisiei, actualul guvern şi-a asumat investiţii publice – susţinute însă majoritar din fonduri europene, reducerea şi eliminarea unor facilităţi fiscale, inclusiv un regim special de taxare pentru microîntreprinderi. Deşi planul are 122 de pagini, unele măsuri sunt vagi, responsabilitatea fiind pasata astfel următorului guvern.

Vicepreşedintele Comisiei Europene, Valdis Dombrovskis, şi-a arătat însă îngrijorarea faţă de promisiunile electorale din România, care, spune el, nu au susţinere economică şi ar putea pune în pericol planul de măsuri fiscale asumat de guvernanţi. El a declarat că a luat legătura cu autorităţile române pentru a-i avertiza că trebuie să se ţină de plan. Dacă nu iese din procedura de deficit bugetar, România risca să piardă fonduri europene.

Articol recomandat de sport.ro
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Mihaela Evi a atras toate privirile în timp ce făcea sport
Citește și...
Experții FMI și Băncii Mondiale avertizează: Economia lumii trece prin al treilea șoc major din ultimii ani

Experții de la FMI și Banca Mondială avertizează că economia lumii trece prin al treilea mare șoc global din ultimii ani și că urmează riscuri suplimentare legate de inflație, datorii și creștere economică.

Coreea de Sud va împărți aceeași sursă de petrol cu România. Puternica economie asiatică încheie un acord istoric

Coreea de Sud a încheiat un acord pentru achiziționarea de petrol din Kazahstan, o sursă neobișnuită pentru puterea economică asiatică ce depindea aproape în totalitate de țările din Golf. Kazahstan este principalul furnizor de țiței al României. 

Avertismentul unui consilier BNR. România a trăit peste posibilități. Datoria ajunge la pragul „fatidic” de 60% din PIB

Consilierul guvernatorului BNR, Eugen Rădulescu, a afirmat că România a avut, începând din 2017, politici bugetare care nu au mai respectat echilibrele bugetare, iar în 2024 deficitul bugetar a ajuns la 9,3% din PIB. 

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Părintele Teodosie, fost vlogger și curier în Anglia, s-a călugărit inspirat de un musulman. Acum e stâlpul Mănăstirii Sihla

Oamenii sunt lumina. Hristos a înviat! Este Duminica Învierii şi vă invităm la o ediţie de suflet. 

Alegeri Ungaria 2026. Liderul opoziției, Peter Magyar: ”Premierul Viktor Orbán ne-a felicitat pentru victorie la telefon”

Ungaria a organizat duminică alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea, felicitându-l pe Peter Magyar pentru victorie.