BNR a lansat monede din aur, cu valoarea nominală de 100 de lei

61953626

Banca Naţională a României a lansat luni în circuitul numismatic o monedă din aur cu tema 330 de ani de la tipărirea Bibliei de la Bucureşti, informează banca, printr-un comunicat.

Moneda va avea o valoare nominală de 100 lei, forma rotundă, cant zimţat, un diametru de 21 milimetri şi o greutate de 6,452 grame.

Aversul monedei redă portretul domnitorului Şerban Cantacuzino, iniţiatorul tipăririi Bibliei de la Bucureşti, şi un fragment al acesteia; inscripţia ,,Romania', valoarea nominală '100 Lei', stema României şi anul de emisiune '2018'.

Reversul monedei redă stema lui Şerban Cantacuzino, tipărită în interiorul Bibliei de la Bucureşti, şi inscripţia circulară '330 DE ANI DE LA TIPARIREA BIBLIEI DE LA BUCURESTI'.

moneda bnr 100 lei

Monedele din aur, ambalate în capsule de metacrilat transparent, vor fi însoţite de broşuri de prezentare redactate în limbile română, engleză şi franceză. Broşurile includ certificatul de autenticitate al emisiunii, pe care se găsesc semnăturile guvernatorului BNR şi casierului central.

Tirajul pentru această emisiune este de 250 de monede din aur. Preţul de vânzare, exclusiv TVA, pentru moneda din aur, inclusiv broşura de prezentare este de 1.695,00 lei.

moneda bnr 100 lei

Monedele din aur cu tema 330 de ani de la tipărirea Bibliei de la Bucureşti au putere circulatorie pe teritoriul României. Lansarea în circuitul numismatic a acestor monede din aur se realizează prin sucursalele regionale Bucureşti, Cluj, Iaşi şi Timiş ale Băncii Naţionale a României.

Articol recomandat de sport.ro
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Război deschis între Moscova și Madrid! Cum au reacționat rușii după atacul nemilos venit din Spania
Citește și...
Patru bănci, printre care una de stat, oferă o finanțare record de 187 milioane euro pentru o companie românească

Patru bănci, dintre care una deținută de statul român, au acordat o finanțare sindicalizată record de 187 de milioane de euro pentru dezvoltarea unei afaceri 100% românești, MOOV Leasing. 

Verdict după 27.000 km: ”Curajoasa mea Dacia!”. Englezii își scot pălăria în fața Bigster: ”Singura mașină de care ai nevoie”

Englezii de la Autocar, reperul mondial în jurnalismul auto, s-au declarat încântați de Dacia Bigster, pe care o consideră, după o testare intensivă, pe o distanță de peste 27.000 de kilometri, drept ”singura mașină de care ai nevoie”.

Un nou gigant a apărut pe piața din România. Anunț oficial

Sameday a anunțat marți finalizarea tranzacției de achiziție a Cargus, noua companie devenind oficial cel mai mare jucător de pe piața de curierat din România, cu afaceri cumultate totale de peste 2 miliarde de lei la nivelul anului 2025.

Recomandări
Urmează a doua operațiune complexă pe Dunăre. Cum vor fi scufundate cele patru barje pentru a devia debitul de apă

Apar primele efecte după detonarea stâncii de pe Dunăre. Nivelul fluviului la Cernavodă a crescut ușor, însă pericolul nu a trecut. Riscul opririi Reactorului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă rămâne.

Nicușor Dan avertizează Parlamentul: Dacă adoptați astfel Legea decarbonizării voi uza de toate prerogativele constituționale

Președintele Nicușor Dan a transmis, marți seara, că, dacă Legea decarbonizării va fi adoptată în forma actuală se va folosi de toate prerogativele constituționale, inclusiv solicitarea de reexaminare, pentru ca România să nu piardă banii din PNRR.

Când va fi apogeul valului de căldură. „Bucureștiul intră sub cod portocaliu”

Este a treia zi de cod roșu în vestul țării, însă România întreagă îndură temperaturi tot mai ridicate atât ziua cât și noaptea. Meteorologii spun că este doar începutul valului de caniculă.