Zapada a paralizat Transilvania! Zeci de oameni, blocati in trafic

60196931

Copaci doborati de viscol, TIR-uri inzapezite si sosele pline de gheata au fost adevarate obstacole pentru soferii care au avut drum prin Bistrita, Harghita sau Alba.


Zeci de oameni au ramas blocati duminica-noapte, ore in sir. Abia spre dimineata, drumurile au fost eliberate.

In Bistrita, vantul a suflat cu 100 de kilometri pe ora si a viscolit zapada. Soferii care abia vedeau pe unde merg s-au impotmolit in Pasul Tihuta.

Nici cei care isi pusesera lanturi pe cauciuri n-au putut trece din cauza celor nepregatiti. Multi dintre ei plecati la drum cu TIR-uri.

In Harghita, politistii au inchis drumul national DN13 B, dupa ce mai multi brazi, rupti de viscol, s-au prabusit pe sosea. Soferii au fost intorsi din drum, in timp ce utilajele de la deszapezire zaceau pe marginea soselei.

Zorii au adus insa alte probleme. Un ger aspru a inghetat totul in centrul tarii. Au fost - 25 de grade Celsius la Intorsura Buzaului.

Meteorologii spun ca in centrul tarii va fi pana la - 20 de grade Celsius, temperaturi intalnite doar in ianuarie ori februarie.

Articol recomandat de sport.ro
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
„Nu știu dacă mai trăiește!” Un fost pilot de F1 se teme de ce este mai rău pentru Michael Schumacher
Citește și...
Explicațiile Poliției de Frontieră după cozile de la Sculeni: 30.000 de persoane au tranzitat vama în doar 48 de ore

Ca răspuns la articolul publicat de Știrile ProTV privind cozile kilometrice din Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni, Poliția de Frontieră Iași susține că valorile de trafic au fost cu aproximativ 40% mai mari decât anul trecut.

Un bărbat a fost reținut după ce i-a cerut fostului angajator 600.000 de euro și l-a amenințat că îi va împușca fiul

Un bărbat a fost reţinut de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, după ce l-ar fi ameninţat pe fostul angajator că îi va împuşca fiul dacă nu îi dă 600.000 de euro.

Două companii, amendate cu 52 de milioane lei de Consiliul Concurenței după ce ar fi stabilit împreună prețurile zahărului

Consiliul Concurenţei a sancţionat Agrana Sales & Marketing GmbH, Agrana România SRL şi Lucsor Impex SRL cu amenzi în valoare totală de 52,09 milioane lei (aproximativ 10,22 milioane euro) pentru că s-au înţeles pentru fixarea preţurilor.

Recomandări
Cod roșu de caniculă extins, temperatura urcă la 41 grade Celsius la umbră. Autoritățile activează planul de măsuri | HARTĂ

ANM a extins Codul roșu de caniculă pentru vestul țării, unde marți se vor înregistra 41 de grade Celsius la umbră. În cursul zilei de luni, doar sud-estul și parțial centrul scapă de caniculă. Ministerul Sănătății a activat planul de măsuri specifice. 

FOTO și VIDEO. Armata a reușit să arunce în aer o stâncă, într-o operațiune fără precedent, pentru a devia cursul Dunării

Armata a reușit, luni, să detoneze și să distrugă stânca pentru blocarea Brațului Bala, într-o operațiune fără precedent, pentru devierea cursului Dunării.

Federația „Solidaritatea Sanitară”: Forma convenită a legii salarizării este pragul minim acceptabil

Federaţia „Solidaritatea Sanitară” consideră că forma convenită de cele două federaţii reprezentative cu Ministerul Sănătăţii în ceea ce priveşte noua lege a salarizării „nu este o opţiune negociabilă în minus, ci pragul minim obligatoriu”.