Rapidul ar putea fi lasat "in bezna" din cauza datoriilor

×
Codul embed a fost copiat

Gruparea din Giulesti nu a platit o datorie de un miliard de lei vechi unei firmei din Timis care i-a livrat generatoare pentru functionarea nocturnei.

Acum, oamenii cer banii si vor ca finantatorul George Copos sa nu mai aiba drept de administrare asupra echipei. Sefii rapidisti spun insa ca au probleme mai serioase decat curentul electric.

Firma importatoare de generatoare electrice a salvat giulestenii de la interdictia de a juca in campionat, cu putin inainte de inceperea sezonului in Liga lui Mitica.

Caietul de licentiere obliga gruparea giulesteana sa isi asigure generatoare proprii pentru nocturna si cum investitia era destul de scumpa, firma din Banat a acceptat sa furnizeze echipamentul necesar si chiar sa isi incaseze banii esalonat. Nu i-a vazut insa.

In aceste conditii, firma a cerut la Tribunalul Bucuresti deschiderea procedurii de insolventa impotriva Rapidului, adica ultima faza inainte de faliment. Tototdata, reclamantii vor ca judecatorii sa ii interzica lui George Copos sa mai administreze echipa inainte de a da socoteala pentru cheltuielile din ultimele 90 de zile.

Citește și
Cristi Borcea, Vasile Turcu
Ghinioane in lant! Dupa ratarea titlului, Dinamo e amenintata de faliment

Fostul director general al Rapidului, Constantin Zotta, cel care a semnat contractul de la acea vreme a recunoscut ca gruparea din Giulesti a primit, la vremea respectiva, o mana de ajutor, dar ca nu poate explica de ce nu s-au platit toti banii.

Actualul director general, Grigore Sichitiu, spune ca e o problema marunta ce va fi rezolvata.

Pana la 30 iulie, rapidisti trebuie sa isi achite restantele, in caz contrar risca sa fie declarati in incetare de plati.

"Instanta de judecata sa dispuna deschiderea procedurii de insolventa impotriva societatii FC Rapid SA in conditiile in care aceasta datoreaza 108.034 RON, suma ce reprezinta contravaloare marfa achizitionata dar neachitata la care se vor adauga penalitati de intarziere de 0,25%/zi de intarziere. (...) Din punctul nostru de vedere, Fotbal Club Rapid se afla in incetare de plati". (Sursa: Cererea de chemare in judecata)

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Clubul Dinamo, aproape de faliment!
Clubul Dinamo, aproape de faliment!

UPDATE: Nu se mai opresc vestile rele pentru clubul Dinamo. A ratat titlul si calificarea in Liga Campionilor, este amenintat cu falimentul din cauza unor probleme cu firma care a renovat stadionul si, mai nou, are necazuri si cu Fiscul.

Ghinioane in lant! Dupa ratarea titlului, Dinamo e amenintata de faliment
Ghinioane in lant! Dupa ratarea titlului, Dinamo e amenintata de faliment

O datorie neplatita, in valoare de aproximativ 280.000 de lei, ar putea duce la sfarsitul clubului de fotbal Dinamo, asta cel putin in actuala formula.

Rapid are datorii de 60.000 de lei catre o firma de paza
Rapid are datorii de 60.000 de lei catre o firma de paza

Gruparea FC Rapid are datorii in valoare de 60.000 de lei catre firma de paza Bronic Security, a declarat miercuri agentiei Mediafax patronul societatii, Stefan Brotac.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.