Incendiul de la Millenium Center: valoarea pierderilor "zgarie norii"!

×
Publicitate

In cazul incendiului de vineri noaptea, se poate spune cu mana pe inima ca a fost una dintre cele mai grele interventii din ultimii ani pentru pompierii din Bucuresti.


In cladirea devastata de incendiu isi au sediul mai multe institutii importante, care trebuie sa stabileasca ce pierderi le-a adus perdeaua de foc.

Pagubele directe sunt de sute de mii de euro, dar valoarea poate sa urce pana la cer. Si asta, pentru ca mai importante decat mobilierul sau calculatoarele topite sunt documentele pierdute in incendiu.

La ultima tranzactie, uriasa cladire a fost cumparata cu aproape 53 de milioane de euro. Ramane de vazut cat va costa renovarea ei si cine va achita nota de plata.

Primele sapte etaje ale cladirii sunt inchiriate de Compania Nationala Transelectrica, care asigura transportul energiei pe liniile de inalta tensiune. Sistemul de comunicatii prin fibra optica al companiei a cazut deoarece serverele erau in cladirea incendiata.

La urmatoarele doua etaje se afla sediul din Romania al Bancii Mondiale. Reprezentantii institutiei spun insa ca cele doua etaje pe care le ocupa nu au ars, ci au fost mai mult afumate si inundate de apa folosita la stingerea focului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Țeapa cu bilete la UNTOLD: un individ a înșelat 30 de persoane. Festivalul a început, el a dispărut

Un clujean în vârstă de 30 de ani din Cluj-Napoca a fost reținut de polițiști după ce a înșelat 30 de persoane cărora le-a vândut bilete inexistente la festivalul UNTOLD.

Poliția Română: Nicio bancă legitimă nu îți cere asta la telefon. Manualul anti „vishing”

Poliția Română avertizează asupra amplificării în ultima perioadă a tentativelor de fraudă informatică săvârșite prin intermediul apelurilor telefonice, metodă cunoscută sub denumirea de „vishing” (voice phishing).

Extragere Loto 6/49, Loto 5/40 și Joker duminică, 9 iulie 2026. Câștiguri uriașe puse în joc

Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 50,06 milioane de lei (peste 9,53 milioane de euro), în timp ce la Noroc depăşeşte 3,85 milioane de lei (peste 733.700 de euro), informează Loteria Română.

Recomandări
Operațiunea de pe Dunăre a dat rezultate. Nivelul apei a crescut la Cernavodă, iar Unitatea 2 a câștigat cel puțin 9 zile

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, dar şi al Transporturilor, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 8 centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcţionarea în continuare a acesteia.

Reacția Ucrainei după ce una dintre dronele sale a explodat în Bulgaria, lângă granița cu România. Asigurările date de Kiev

Ministerul Apărării din Bulgaria a anunţat sâmbătă că aparatul care a explodat în cursul dimineţii în spaţiul aerian al ţării, în apropiere de graniţa cu România şi de gazoductul transbalcanic, era probabil o dronă momeală ucraineană de tip Maya.

Ambulanță atacată cu topoarele în Cluj, după un zvon pe TikTok că „fură copii”. Șoferul, rănit. Reacția Ministerului | VIDEO

Medicii chemaţi să acorde îngrijiri unui pacient în Recea Cristur, judeţul Cluj, au fost atacaţi cu bâte, topoare şi pietre, pe fondul unor zvonuri propagate pe TikTok despre o presupusă „ambulanţă care fură copii”.