Flacari uriase la granita dintre judetele Iasi si Vaslui!

×
Publicitate

Trei ore s-au luptat pompierii cu focul care a aprins liziera unei paduri si ameninta sa se extinda. S-a dat o batalie grea, mai ales ca terenul era extrem de greu accesibil, iar flacarile au atins si trei metri inaltime.


Incendiul a izbucnit la liziera unei paduri tinere din comuna Schitu Duca, din judetul Iasi. Cum localitatea este la granita cu Vasluiul, echipaje de pompieri din ambele judete au fost trimise in zona, pentru ca focul atatat de vant risca sa cuprinda intreaga padure, care se intinde pe 50 de hectare.

Satenii au sarit si ei in ajutorul pompierilor si, inarmati cu maturi si lopeti, au muncit alaturi de acestia. Un utilaj de la Ocolul silvic a intervenit pentru a largi caile de acces spre focare, in asa fel incat autospecialele sa poata ajunge pana acolo.

Dupa ore de eforturi sustinute, oamenii au stins focul. Pompierii au ramas insa si noaptea in zona, pentru a preveni reizbucnirea incendiului. Primele cercetari arata ca focul a fost provocat de o tigara aruncata neglijent.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
„Operațiune reușită!” A doua barjă a fost scufundată controlat în Dunăre. Urmează etapa a doua

Două barje încărcate au fost scufundate controlat în Dunăre, după o operațiune de 11 ore, pentru redirecționarea unei părți din debit către Dunărea Veche și limitarea scăderii nivelului apei în zona Centralei de la Cernavodă.

Reacția echipajului de ambulanță din Bacău acuzat că a oprit la piață în plină misiune. Pacient era un copil de nici 2 ani

Acuzații grave la adresa Serviciului de Ambulanță din Bacău. Mama unei fetițe de nici doi ani spune că echipajul medical care trebuia să o transporte la spital pe copilă a oprit la piață, în timpul misiunii.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.