Nume grele din fotbalul romanesc in fata justitiei

George Copos

Dosarul in care apar nume grele din fotbalul romanesc a ajuns de la DNA, in instanta. Fratii Becali, George Copos, Cristi Borcea, Gigi Netoiu, Mihai Stoica, Gica Popescu si Padureanu vor trebui sa-si dovedeasca nevinovatia in fata magistratilor.

Cu totii sunt acuzati de inselaciune, spalare de bani si evaziune fiscala, in urma mai multor transferuri de fotbalisti. Iar prejudiciul, spun procurorii, este de peste 15 milioane de dolari.

Despre transferurile fotbalistilor romani in strainatate s-a vorbit si s-a scris enorm. Sumele de bani incasate de cluburi difereau de cele anuntate de fotbalisti si erau cu totul altele fata de cele inregistrate la stat. 

Scandalul s-a mutat la Directia Nationala Anticoruptie si, dupa doi ani de ancheta, dosarul a ajuns in instanta. 

Opt nume grele din fotbalul romanesc sunt puse sub acuzare: George Copos, presedinte al clubului Rapid, este invinuit de inselaciune si evaziune fiscala. S-a ocupat de trasferurile lui Florin Bratu si Cristian Dulca, sustin anchetatorii. Pentru ei s-au incasat peste trei milioane de dolari, dar in conturi apar 220.000.

Citește și
Giovani la DNA
Giovani Becali a venit la DNA!

Mihai Stoica, ca presedinte la Otelul Galati, s-ar fi ocupat de transferurile lui Iulian Arhire si Florin Cernat. Primul ar fi costat 700.000 de dolari, iar in conturi apar numai 150.000.

Fratii Ioan si Victor Becali, dar si Cristi Borcea sunt acuzati ca au micsorat sumele de transfer pentru opt fotbalisti. Pagubitul este clubul Dinamo. Diferenta de bani ar fi ajuns, spun procurorii anticoruptie, in conturile unor firme ce apartineau unui avocat olandez.

Jean Padureanu, Gheorghe Netoiu si Gica Popescu sunt si ei acuzati de inselaciune, evaziune fiscala si spalare de bani. S-au folosit de firme din strainatate sau au declarat sume mai mici de transfer decat cele reale.

Procurorii au facut 17 comisii rogatorii, peste 100 de audieri, au ridicat documente, au pus sechestru pe conturi. Toate probele stranse sunt trimise acum in instanta. Prejudiciul in acest dosar se ridica la aproape 16 milioane de dolari.

Pagubitii sunt: statul, Federatia Romana de Fotbal si cluburile Dinamo Bucuresti, Otelul Galati, Gloria Bistrita si Rapid.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Gica Popescu la DNA!
Gica Popescu la DNA!

Ancheta in dosarul transferurilor de fotbalisti se apropie cu pasi repezi de final. Astazi a fost randul lui Gica Popescu sa ia la cunostinta materialul de urmarire penala.

Giovani Becali a venit la DNA!
Giovani Becali a venit la DNA!

Fostul impresar Giovani Becali a venit marţi la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pentru a i se prezenta materialul de urmărire penală.

Recomandări
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați

Viscolul începe să pună mari probleme în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 de kilometri pe oră au rupt copaci și stâlpi de curent electric.

Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său
Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său

Un agent de serviciu al Școlii de Poliție din Câmpina, cu o vechime de peste 20 de ani în sistem, a fost arestat preventiv, după ce un elev a reclamat că l-ar fi agresat sexual.

Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați
Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați

Situație îngrijorătoare în spitalele de boli infecțoase din țară care au rămas fără locuri libere din cauza numărului mare de pacienți cu gripă.