Risipa de la stat va atrage, in cele din urma, cresterea impozitelor!

60374853

Cresterea impozitelor ar putea fi inevitabila, in perioada urmatoare, daca autoritatile nu vor face ajustari in sectorul public! O spune fostul premier desemnat de Traian Basescu, Lucian Croitoru, din calitate de oficial BNR.

 "Sectorul privat a facut ajustarile necesare, care sunt foarte mari, in schimb cel public nu. S-ar putea sa nu fie evitata cresterea impozitelor, ceea ce va impiedica relansarea cresterii economice", spune Lucian Croitoru, citat de Mediafax.

Oficialul BNR se declara impotriva unei astfel de politici, de marire a taxelor, pe care n-ar sustine-o in perioada imediat urmatoare. De asemenea, Croitoru a amintit ca si acordul Romaniei cu FMI presupune reforme ale sectorului public, de care depinde iesirea din criza.

Romania are un acord pe doi ani cu FMI, pentru 12,95 miliarde de euro, pachetul total de finantare (Fond, UE, BM si BERD) urmand sa ajunga la 19,95 miliarde.

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Interventie a BNR? Valutele din regiune se depreciaza, leul se intareste!

Moneda nationala s-a apreciat la deschiderea sedintei interbancare de joi, iar cursul a coborat usor sub 4,28 lei/euro. Dealerii nu exclud o interventie indirecta a bancii centrale.

Top 10 capitalisti din Romania, in viziunea cititorilor Ziarului Financiar

Ziarul Financiar a rasplatit in gala sa anuala performantele firmelor romanesti si pe cele ale antreprenorilor romani. Cel mai important premiu l-a primit Dinu Patriciu, pentru capitalistul anului.

Gata cu deplasarile in interes de serviciu! E la moda videoconferinta!

Asta pentru a mai reduce din costuri in vremurile acestea de criza. Afacerile nu se mai incheie intre 4 ochi, ci in fata unui ecran. In timp ce vanzarile firmelor ce ofera aceste solutii sunt in crestere, oamenii care le folosesc bat palma doar virtual.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.