Afla cat ar putea castiga bugetarii dupa noua lege a salarizarii unice!

×
Publicitate

Legea unica a salarizarii ar putea fi depusa la Parlament abia luni, si nu miercuri asa cum doreste premierul, care isi va asuma raspunderea pe aceasta lege.

Propunerea de amanare a fost facuta de liderii sindicali nemultumiti si acceptata de cei trei ministri care au participat la discutii marti seara.

In principiu, noua piramida salariala arata astfel. Cel mai prost platiti vor fi muncitorii necalifcati, care vor lua un salariu minim pe economie, adica 600 de lei in conditiile actuale.

Un sofer va castiga 1,7 salarii minime, iar un medic stagiar 1,9. Preotii primesc putin peste 2,6, iar asistentii medicali si farmacistii primari intre 3 si 4 salarii minime.

Un profesor cu gradul I va incasa 4,3 salarii minime, iar un pilot 4,5. La jumatatea piramidei se afla medicii primari si cercetatorii stiintifici, cu 5 salarii si un sfert, in timp ce managerii de spital vor avea 6,8.

Comisarii sefi, coloneii si prefectii primesc peste 7 salarii minime. Un rector de universitate va incasa cat 8,5 muncitori necalificati, iar un parlmentar cat 9,6.

Patriarhul Romaniei va primi cat 11muncitori necalificati la un loc, iar ministrii si primarul general vor sari acest prag. Presedintele va avea cea mai mare leafa.

Guvernul estimeaza ca salariul minim va creste la 1.100 de lei in 2015.

 

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Ce plan are Uniunea Europeană pentru reducerea consumului de petrol şi gaze. Obiectivele prezentate pas cu pas

Comisia Europeană pregăteşte un pachet amplu de măsuri menit să accelereze electrificarea economiei europene şi să reducă dependenţa Uniunii Europene de petrol şi gaze naturale, potrivit unui proiect de document consultat de Reuters.

OMV estimează că scumpirea petrolului și gazelor va atenua impactul conflictului din Orientul Mijlociu asupra companiei

Grupul austriac OMV estimează că majorarea prețurilor petrolului și gazelor naturale va compensa efectele negative asupra activității provocate de conflictul din Orientul Mijlociu.

Cele mai mari contradicții și „omisiuni” din Raportul de performanță al Fiscului pe 2025 - Analiză a experților fiscali

ANAF a publicat Raportul de Performanță pentru exercițiul fiscal 2025, un document care evidențiază creșteri importante ale colectării, extinderea digitalizării și intensificarea activității instituției dar în care sunt și omise anumite informații.

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.