Dezbatere ZF: In 2009 ne putem lua adio de la cresterea economica

×
Publicitate

2009 va fi cel mai tensionat an din ultimul deceniu, spun analistii. In ceea ce priveste Romania, cresterea economica ar putea fi zero. Cu alte cuvinte, criza financiara ar putea prabusi toate previziunile optimiste de pana acum.

Intr-o dezbatere organizata de Ziarul Financiar, analistii au explicat ca anul viitor in Romania cresterea economica se va reduce drastic, productia va scadea, iar somajul va exploda.

Bancherii au trecut foarte brusc de la o extrema la alta: daca in urma cu cateva luni imprumutau bani aproape oricui, acum sunt stricti si cu propriile nevoi.

Companiile romanesti aflate in proprietatea statului resimt socul chiar daca nu fac parte din multinationalele deja afectate de criza financiara. Nici companiile din energie nu vor scapa usor.

Efectul de domino se poate produce in toate domeniile de activitate de la medicamente, la banci si energie. Cel mai rau este ca nu exista inca un "panaceu" pentru aceasta criza.

Citeste aici cum ne afecteaza criza economica mondiala.

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
România, vulnerabilă în fața unei posibile „furtuni petroliere”. Avertismentul unui expert după problemele din Kazahstan

România are nevoie de un comandament energetic și logistic permanent, un Dispecerat Național de Securitate Energetică, consideră președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată duminică.

România mai are de făcut zeci de reforme înainte de cererea de plată 5 din PNRR. Ministerele cu cele mai multe „restanțe”

Ministerele au la dispoziție doar câteva zile pentru a închide toate restanțele care condiționează depunerea cererii de plată 5 din PNRR. Termenul-limită pentru depunerea documentelor este de 30 iulie.

Salariul minim din România a crescut de la 1 iulie, dar scumpirile îi diminuează deja efectele. Concluziile unui studiu

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul celei de-a treia drone doborâte în spațiul aerian al României. Cum a fost interceptată în doar cinci minute

O nouă dronă care a pătruns ilegal în spațiul aerian al României a fost doborâtă duminică dimineață de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

România a transmis un avertisment oficial Rusiei după incidentele cu drone. Ce presupune protestul diplomatic

După ce a treia dronă a fost doborâtă în spațiul aerian al țării noastre, România reacționează diplomatic pe toate canalele. Autoritățile de la București au transmis că astfel de incidente sunt "inadmisibile" și "intolerabile". 

Pompierii români, în prima linie a luptei cu incendiile din Franța. Gestul făcut de Emmanuel Macron la adresa lor

Situația se agravează de la o oră la alta și în Franța, unde incendiile de vegetație fac ravagii de aproape o săptămână. Aproape 250.000 de oameni au fost evacuați din sud-vestul țării, în timp ce flăcările amenință în continuare zona orașului Bordeaux.