Interesul românilor pentru mașinile second hand a scăzut

×
Publicitate

Surpriză pe piața auto. Chiar dacă taxa de mediu a fost anulată de un an și jumătate, iar mașinile la mâna a doua pot fi aduse mai ușor din alte țări, în iunie, s-au înmatriculat mai puține față de aceeași lună din 2017.

Au fost înscrise peste 37 de mii, cu 3 la sută mai puține, iar pe primele șase luni scăderea este și mai vizibilă.

Asociaţia Constructorilor de Automobile din România anunță că în prima jumătate a lui 2018 au fost înmatriculate peste 230 de mii de autoturisme second hand, mai puțin cu 7 la sută decât în aceeași perioadă a anului trecut.

Specialiștii spun că aceste rezultate arată că piața auto second hand pare în sfârșit să se stabilizeze.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Record pe Transfăgărășan. Unul dintre cei mai faimoși piloți a făcut traseul în 40 de minute

Un nou record a fost stabilit pe Transfăgărășan. De această dată, unul dintre cei mai faimoși piloți de raliuri din lume a venit pe șoseaua dintre nori și a străbătut un traseu de 84 de kilometri în 40 de minute și 58 de secunde.

Service-uri care scot filtrele de particule ca să mărească puterea maşinilor. CAMERA ASCUNSĂ

Registrul Auto Român trage un semnal de alarmă asupra unui fenomen tot mai răspândit la noi. Unii şoferi îşi scot filtrele de particule pentru a spori puterea maşinii ori nu-şi cumpără unui nou, când cel vechi trebuie înlocuit.

Parlamentarii, acuzați că au făcut legea radarelor pentru ei, după ce au fost sancționați

"Politicienii vor să transforme poliţiştii în bibelouri, ca să se pună ei înşişi la adapost''.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.