Un primar din Prahova caută donatori și voluntari pentru a reface rețeaua de apă. În visteria localității nu sunt destui bani
Situație hilară într-o comună din Prahova, unde noul primar caută donatori și voluntari pentru a reface rețeaua de apă din comună.
40 de mii de lei costă conducta, dar în visteria localității nu sunt atâția bani. Apoi mai trebuie și lucrători să sape șanțuri.
Sătenii sunt împărțiți în două tabere - unii ar contribui, alții se mulțumesc cu apa care vine cu picătura.
La Păcureți, vechea rețea de apă, cârpită de mai multe ori, trebuie înlocuită. Cum bani în bugetul local nu sunt, iar vechea administrație locală n-a accesat vreun programe de finanțare, edilul recent instalat in funcție le cere bani sătenilor.
Ionuț Voicu, primar Păcureți: „Căutăm meseriași, donatori, oameni cu suflet bun să rezolvăm o problemă care este vitală.”
Reporter: „N-are primăria bani?”
Ionuț Voicu, primar Păcureți: „Nu are.”
Localnicii recunosc că le e tot mai greu fără apă.
Cristina Coarnă, localnică: „Când ai copii mici e foarte, foarte greu fără apă, nu ai cum să te descurci. Plus de asta avem animale care nu poți să le ții fără apă.”
Reporter: „Sunteți dispus să plătiți, sau să săpați?”
Ion, localnic: „Mă cam supără picioarele dar plătesc un om doi și să ajutăm și cu bani să luăm conducte chiar asta discutam în familie.”
Alți cetățeni se tem însă că, odată ce lucrarea va fi gata, vor trebui să plătească apa. Acum, pentru 4 sate din 5, e gratuită.
Grigore Andreescu, fostul primar al comunei: „Până să nu mai fiu primar apa nu s-a plătit datorită faptului că m-am înteles cu cei de la Hidro. Conducta cea veche era foarte avariată și am găsit o soluție de moment pentru montarea unei conducte aeriene provizoriu.”
Până la rezolvarea definitivă a problemei, oamenii se bizuie pe butoaie. Le fac plinul de câte ori plouă ori vine apă pe conductă. Doar că și acestea sunt acum înghețate.