Scene șocante în Peștișani. Un bărbat s-a autoincendiat în fața primăriei, după ce nu i-au fost retrocedate câteva terenuri

×
Publicitate

Scene șocante s-au derulat joi dimineață în fața primăriei Peștișani, din județul Gorj. Un bărbat a suferit arsuri grave, după ce a facut un gest extrem, de supărare că nu i-au fost retrocedate niște terenuri.

Bărbatul în vârstă de 65 de ani nu a dat de înțeles ce urmează să facă și nu a discutat cu nimeni înainte. În fața primăriei, s-a autoincendiat.

Când flăcările i-au cuprins picioarele, s-a așezat jos, încercând să stingă focul. Apoi a fost văzut și de angajați, care au ieșit cu apă și hainele proprii, să îl ajute.

Bărbatul a fost preluat apoi de un echipaj medical care l-a transportat la spitalul din Târgu Jiu. De acolo a fost transferat la Craiova, cu arsuri de gradele doi și trei în partea de jos a corpului. Poliția anchetează cele întâmplate.

 

Nicolae Mărculescu, martor, angajat al Primăriei Peștișani: „Când m-am uitat de pe geam am văzut o persoană care zbiera. Am dat geaca jos de pe el pentru a stinge focul”.

Imediat au fost chemate ajutoare.

Dan Vâlceanu, medic: „I-a fost acordat primul ajutor de către asistentele comunitare din cadrul Primăriei. L-am găsit conștient, cooperant, l-am evaluat, arsuri de gradul 1, arsuri superficiale la nivelul membrelor inferioare și al toracelui, la abdomen”.

Un echipaj SMURD l-a transportat pe bărbat la Spitalul Județean din Târgu jiu.

Mihaela Țicleanu, purtător de cuvânt SJU Târgu Jiu:Arsuri de gradul II și III pe coapse și abdomen. Acesta a primit îngrijirile necesare la Unitatea de Primiri Urgențe, după care medicii noștri au decis să îl transferă la SJU Craiova, la secția chirurgie plastică”.

Cei care îl cunosc pe bărbat nu se miră de gestul acestuia. Oamenii spun că el a reclamat pe aproape toată lumea, deși nu avea motive temeinice pentru așa ceva.

Vecin:Nu ne miră fapta asta că poate să dea la oameni în cap, că așa e el, firea lui. Am poze cu el când mi-a dat cu toporul în piept”.

Vecin:La Craiova, la tribunal a pierdut și vrea să-i dea Primăria bani. Se ceartă cu Primăria. Eu nu-i dau ocazia, trec pe lângă el ca și cum nu l-aș cunoaște”.

Cosmin Pigui, primar comuna Peștișani:Acele litigii s-au terminat demult. Ne reclamă, ne blesteamă. Inclusiv în reclamații blestema angajații primăriei, polițiști, judecători, vecini, locuitori ai comunei.

Poliția anchetează cele întâmplate.

 

Articol recomandat de sport.ro
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
Citește și...
Edi Iordănescu, mesaj emoționant despre Mircea Lucescu: Fotbalul românesc nu pierde doar valori, ci, încet, și identitatea

Fostul selecţioner Edward Iordănescu a postat miercuri seară, pe Facebook, „o poză cât o mie de cuvinte”, în care apar Anghel Iordănescu, Emeric Ienei şi Mircea Lucescu. Dintre cei trei, doar Iordănescu este în viaţă.

Gest emoționant făcut de jucătorii de la Galatasaray, pe teren, în memoria lui Mircea Lucescu. VIDEO

Un val de emoție a cuprins lumea fotbalului după dispariția lui Mircea Lucescu.

Bolojan: Miniştrii Sănătăţii şi Finanţelor lucrează pentru a declanşa negocierile cu Pfizer. Vom solicita şi sprijin de la CE

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că miniştrii Sănătăţii şi Finanţelor vor merge săptămâna viitoare în SUA pentru a începe negocierile cu compania Pfizer, în urma procesului pierdut privind achiziţia vaccinurilor anti-COVID. 

Recomandări
Trump va discuta cu Mark Rutte despre o posibilă retragere a SUA din NATO: „A întors spatele americanilor”

Casa Albă a anunțat miercuri că președintele american Donald Trump va aborda, în cadrul întâlnirii programate în Biroul Oval cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, tema unei posibile retrageri a Statelor Unite din Alianța Nord-Atlantică, potrivit EFE.

Trupul lui Mircea Lucescu a fost depus la Arena Națională. Răzvan Lucescu a stat în permanență lângă sicriul tatălui

Mircea Lucescu s-a întors marți pentru ultima dată acasă, pe stadion, în mijlocul celor care l-au iubit și admirat. Trupul neînsuflețit a fost depus la Arena Națională, unde a avut loc și prima slujbă de priveghi. 

Nicușor Dan a semnat decretele: noi șefi la Parchetul General, DNA și DIICOT. A refuzat o singură numire

Președintele Nicușor Dan a anunțat că a semnat decretele pentru numirea noilor procurori-șefi ai marilor parchete, oficializând astfel schimbări importante în conducerea Ministerului Public.