Scandal cu epoleti la DNA: Generalul Ioan Sarbu il acuza de hartuire pe generalul Gabriel Oprea. De unde a pornit totul

×
Publicitate

Fostul comandant al Spitalului Militar Central din Bucuresti, generalul Ioan Sarbu, a ajuns miercuri dimineata la Directia Nationala Anticoruptie.

El este suspectat de activitati ilegale pentru vremea cand era si seful directiei militare din Ministerul Apararii Nationale.

Generalul Ioan Sarbu a plecat de la sediul DNA fara sa faca declaratii in fata procurorilor, chiar daca este suspectat ca - atunci cand a fost comandantul spitalului militar central Carol Davila din Capitala - ar fi achizitionat in mod abuziv un aparat de reconstructie dentara in valoare de 200.000 de euro, dar care n-a fost utilizat nici macar o data de medicii militari.

Sarbu sustine ca nu din vina lui n-a fost folosit, ci pentru ca asa au decis cei care i-au urmat la conducerea spitalului. Pe de alta parte, el nu s-a ferit sa-l atace pe generalul Gabriel Oprea, pe seama caruia pune aceasta investigatie.

"Aceasta hartuire se datoreaza faptului ca mi-am permis, poate nepermisul curaj din punctul de vedere al lui Gabriel Oprea, sa-i fac o sesizare privind plagiatul acestuia. Initial, a dat de acolo de sus din inaltul scaun al domniei sale un comunicat ca Sarbu este un conflictual si ca, uite, m-am sesizat fara ca eu sa am dreptate. Insa, de data recenta, societatea civila, dupa cum ati luat act a venit si l-a dezvaluit pe domnul Gabriel oprea, precum ca a plagiat." - a declarat generalul Ioan Sarbu.

El sustine ca este nevinovat si ca tot ce se intampla acum ar fi rezultatul unei invidii.

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Cristi Chivu a ținut un discurs în fața președintelui Italiei: ”Trebuie să fim un exemplu!”
Citește și...
Concertul Metallica de la București, cea mai mare audiență găzduită vreodată pe Arena Națională. ”Absolut fabulos”

Legendara trupă de heavy metal Metallica a făcut spectacol miercuri seară pe Arena Națională. 65.000 de oameni din țară și străinătate au venit să-și vadă artiștii preferați, care au ajuns în România pentru a cincea oară.

ISUBIF: Incendiu de amploare la un depozit din Chiajna. Pompierii au reuşit localizarea focului

Pompierii au reuşit localizarea unui incendiu de proporţii care a izbucnit, joi dimineaţa, la un depozit din Chiajna, pe o suprafaţă de 4.000 de metri pătraţi.

Percheziții la unul dintre cei mai cunoscuți procurori din România. Este vizat și un fost procuror șef

Percheziții miercuri noapte la mai multe instituții publice și locuințe private din Constanța, într-un dosar care vizează presupuse fapte de corupție. 

Recomandări
România își întărește apărarea antidronă. Tehnologii noi prezentate la București

Peste 650 de companii din industria mondială de apărare, aeronautică și de securitate și-au adus în București produsele de ultimă generație.

Prima reacție a lui Cristi Chivu, după ce a câștigat și Cupa Italiei: „Am încercat să dau tot ce am mai bun”. FOTO&VIDEO

Cristian Chivu a cucerit și Cupa Italiei în primul său sezon pe banca lui Inter, după victoria cu 2-0 împotriva lui Lazio.

Economia României a început anul „pe minus” iar inflația a sărit la aproape 11%. „Misterul” exploziei chiriilor

Economia României a început anul pe minus. Datele publicate de Institutul Național de Statistică arată o scădere de 1,7% în primele trei luni, față de aceeași perioadă din 2025.