Regulile pe care trebuie sa le respecte cei care se aventureaza pe sosele in aceste ore. De ce trebuie deschis geamul masinii

×
Publicitate

Nu va aventurati la drum, daca nu aveti o urgenta. Totusi, daca plecati cu masina tineti cont de recomandarile politistilor si verificati temeinic daca aveti tot ce trebuie pentru a va descurca pe o asemenea vreme.

Nu uitati, in afara de Bucuresti si de cele 11 judete aflate sub cod portocaliu de viscol si ninsori, in alte 12 judete e cod galben de vreme rea.

Una dintre cele mai bune masuri de protectie este, evident, sa nu porniti la drum daca meteorologii au anuntat viscol si ninsori puternice. Daca totusi nu aveti incotro, in primul rand sunati la Infotrafic ca sa va asigurati ca pe traseul ales nu sunt drumuri blocate. Ajunsi in masina, trebuie sa ne asiguram ca sistemul de incalzire functioneaza perfect, ca dam drumu la radio sa ascultam eventualele mesaje din partea autoritatilor, ar fi bine sa avem si patura, apa si mancare cat mai greu perisabila. Fireste, ne asiguram ca avem si masina pregatita pentru iarna. Anvelope de iarna, iar in portbagaj lopata, nisip si lanturi pentru roti. Toate aceste sfaturi vin de la Inspectoratul General al Politiei Romane.

Am avut ghinion si am ramas blocati in zapada si viscol, la iesirea din localitate. Ce facem acum? In primul rand, tragem masina pe dreapta, punem in functiune avariile si apoi sunam la 112 si anuntam ca am ramas blocati si unde, si asteptam sa vina la noi echipele de interventie. Atentie! Nu iesim din masina, decat daca vedem prin preajma o cladire unde ne putem adaposti. Motorul nu il lasa in functiune tot timpul, il pornim, cam 10 minute intr-o ora, si, in timp ce incalzirea functioneaza, deschidem putin geamul, ca sa ne asiguram ca nu vom inhala monoxidul de carbon.

Autoritatile sunt in alerta inca de ieri. "Fata de anii trecuti, avem si o divizie speciala de interventii" , spune Marius Stan, primarul din Galati.

"Am dispus ca dializatii care urmeaza sa faca dializa pentru ziua de luni dimineata sa ii aducem deja la spitalul judetean. Acelasi lucru il facem si cu gravidele”, promite si George Sava, prefectul judetului Buzau

Totodata, Inspectoratul General pentru Situatii de urgenta a anuntat ca sunt pregatite si 13 vehicule cu senile, in cazul in care vor exista persoane blocate in nameti. In plus, pot fi solicitate, de la CNADNR, alte 7 astfel de vehicule.
 

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
Citește și...
Un muncitor din Vrancea a ajuns la spital după ce a fost atacat cu cuţitul de doi colegi. Bărbaţii au fost reţinuţi

Doi bărbaţi din judeţul Vrancea au fost reţinuţi de poliţişti după ce şi-au atacat un coleg cu un cuţit, agresiunea având loc într-un container din oraşul Bumbeşti Jiu, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj.

Agricover, semnal de alarmă: Agricultura României nu mai poate supraviețui „de la o campanie la alta”

Agricultura românească are nevoie de continuitate, investiţii şi mecanisme moderne de dezvoltare, indiferent de formula executivă care va gestiona priorităţile economice ale următorilor ani, se arată într-un apel transmis de Agricover.

Incendiu la locomotiva unui tren de călători aflat în Bihor. Vagoanele au fost decuplate, au intervenit pompierii militari

Un incendiu a izbucnit, luni dimineaţă, la locomotiva unui tren de călători aflat în Halta Tămăşeu, din judeţul Bihor. 

Recomandări
Un nou draft al legii salarizării bugetarilor. Sporurile scad la 20%, dispare indemnizația de hrană

Noul draft al viitoarei legi a salarizării bugetarilor, care ar urma să intre în vigoare din iulie 2027, prevede reducerea sporurilor, eliminarea indemnizației de hrană și introducerea unui sistem unitar de salarizare în sectorul public.

Barometru INSCOP. Cum ar vota românii în cazul unui referendum pentru demiterea președintelui Nicușor Dan

Institutul de cercetare sociologică INSCOP a întrebat 1100 de români cum ar vota dacă duminica viitoare ar fi organizat un referendum privind demiterea președintelui României, Nicușor Dan.

Cât vor costa în această vară biletele de avion. Zborurile care ar putea fi afectate de scumpirea kerosenului

Problemele din piața carburanților pentru aviație și tensiunile geopolitice internaționale i-au făcut pe mulți români să se întrebe dacă vacanțele de vară ar putea fi afectate de anulări sau întârzieri de zboruri.