Profanare de morminte în două cimitire din Timiş. Poliţiştii au deschis o anchetă

62438618
Shutterstock

Aproape 100 de morminte din două cimitire, unul ortodox şi unul penticostal, din judeţul Timiş, au fost profanate. Poliţiştii au deschis dosar penal şi încearcă să îi identifice pe autori.

 

Azi, în jurul orei 12:30, poliţiştii Secţiei 10 Rurale Făget au fost sesizaţi cu privire la faptul că în Remetea-Luncă din comuna Mănăştiur, în Cimitirul ortodox ar fi fost distruse 91 de monumente funerare, iar în Cimitirul penticostal ar fi fost distruse 6 monumente funerare”, a transmis, miercuri, IPJ Timiş.

Poliţiştii au deschis dosar penal şi încearcă să găsească autorii.

A fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de profanare de morminte, continuând cercetările pentru stabilirea întregii situaţii de fapt şi dispunerea măsurilor legale în consecinţă”, a precizat IPJ Timiş.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Un elev din Bucureşti a fost înjunghiat de un alt tânăr, în urma unui conflict. Victima va fi operată

Un elev a fost înjunghiat după ce s-a încăierat cu alți adolescenți care au sărit nestingheriți gardul unității de învățământ. Victima a ajuns la spital, iar polițiștii și jandarmii i-au prins pe agresori.

Un bărbat care conducea cu permisul suspendat, urmărit de poliţişti. Individul a trecut pe roșu și a abandonat maşina

Un bărbat care conducea cu permisul suspendat a fost urmărit de poliţişti în municipiul Constanţa, el traversând o intersecţie pe culoarea roşie a semaforului pentru a scăpa de aceştia.

Un tânăr din Olt a reușit să fure 175.000 de lei din contul unui apropiat, accesându-i ilegal telefonul

Un tânăr în vârstă de 23 de ani din judeţul Olt a fost reţinut după ce a sustras 175.000 de lei din contul unei persoane apropiate.

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.