Primarul Iasiului s-a intors acasa, in arest la domiciliu. Cum a reactionat fosta lui sotie la povestea de dragoste

×
Publicitate

Dupa o zi petrecuta in Bucuresti, unde a asteptat decizia judecatorilor, primarul Iasiului, Gheorghe Nichita, s-a intors acasa in noaptea de vineri spre sambata, dupa ce magistratii au hotarat sa-l plaseze in arest la domiciliu

Gheorghe Nichita a ajuns acasa, la Iasi, noaptea in jurul orei 2. Daca atunci cand a intrat pe poarta nu a facut declaratii, vineri, cand era la Bucuresti si astepta decizia judecatorilor, si-a spus punctul de vedere. "N-am stiut in Romania ca a te indragosti de o femeie inseamna deja un delict. Nu stiam ca daca i se aprind calcaiele unui barbat care este despartit deja e un delict. Restul e deja o chestiune de cancan."

Primarul Iasiului sustine ca intreg scandalul este mai degraba o poveste de dragoste sfarsita prost decat un caz de coruptie. Nu vrea sa comenteze acuzatia ca ar fi transformat politia locala din oras intr-un serviciu de spionaj, ca sa-i urmareasca amanta si pe barbatii cu care ea se intalnea. „Cred ca dumneavoastra nu stiti ce inseamna dragostea..." a raspuns edilul, intrebat daca i s-au „aprins chiar atat de tare calcaiele”.

Nichita nu vede o problema in faptul ca a cheltuit bani publici pentru asta si crede ca locul lui nu este in spatele gratiilor, asa cum au cerut si ieri procurorii DNA. De partea lui este si fosta sotie, care a venit la instanta sa il sustina, impreuna cu cele doua fiice ale lor. "Este tatal fetelor mele”, spune Florentina Nichita, „tine foarte mult la ele. Ele, la fel, tin foarte mult. Il sustin si il voi sustine in continuare."

Sa stiti ca sotia mea imi este o prietena foarte buna, si tot timpul i-am spus ca este sotia mea" , a spus la randul sau Nichita. Cum edilul s-a autosuspendat din functiile detinute in PSD, nici un coleg de partid nu i-a fost alaturi. L-au imbarbatat insa sefii clubului de fotbal din Iasi, pe care primaria il finanteaza.

Intre timp insa, fosta iubita a edilului, Adina Samson a cerut protectia politiei. Sustine ca ii este teama de Nichita si de persoanele la care el a apelat ca sa o urmareasca. Si nu doar primarul Iasiului are probleme. Fina lui este cercetata in dosarul in care presedintele Consiliului judetean Iasi, Cristian Adomnitei, e suspectat de fals si favorizarea faptuitorului.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Sondaj CURS. Care sunt principalele preocupări ale românilor. Majoritatea cred că țara merge într-o direcție greșită

Inflaţia şi costul vieţii sunt principalele preocupări ale populaţiei, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai şi publicat duminică. 

Scandal după finala Eurovision. „Republica Moldova a oferit României punctajul maxim”

Ministrul Culturii din Republica Moldova, Cristian Jardan, a declarat că vrea explicaţii după ce juriul moldovean a acordat un punctaj mic României în finala Eurovision, fapt care a stârnit un val de nemulţumire, relatează NewsMaker.md.

Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.