Cel de-al doilea suspect in cazul crimei din Bacau a fost prins. Tanarul a mai fost condamnat in trecut pentru omor

×
Codul embed a fost copiat

Cel de-al doilea suspect in cazul crimei din Bacau, unde o femeie de 92 de ani a fost ucisa pentru 50 de lei si un telefon mobil, a fost prins in duminica dimineata.

Barbatul de 29 de ani a fost gasit de politisti la 50 de kilometri de Bacau, in gara din Cotofenesti, localitatea lui natala. Cei doi indivizi s-au dus la batrana special ca sa o jefuiasca, spun procurorii.

Au imobilizat-o si au lovit-o si, la un moment dat, au vazut ca victima nu mai respira. Atunci, speriati, au fugit. Primul suspect, in varsta de 28 de ani, s-a predat sambata dupa ce i-a povestit mamei sale ce a facut iar femeia i-a cerut sa se duca la politie. Ambii tineri sunt recidivisti. Cel care a fost prins duminica de politisti a mai comis o crima in adolescenta.

Fapta teribila comisa de cei doi

50 de lei si un telefon mobil - iata motivul revoltator pentru care a fost ucisa batrana de 92 de ani din Bacau.

Citește și
sofer Braila externat
Soferul din Braila care a ucis 5 oameni intr-o statie de autobuz a fost arestat preventiv

Unul dintre autorii crimei s-a predat la politie si le-a povestit anchetatorilor ca, impreuna cu un prieten, ar fi jefuit-o pe biata femeie, apoi au fi lasat-o fara suflare.

Suspect: "Nu pot sa cred ca am facut treaba asta."

Au imobilizat-o si au lovit-o si, la un moment dat, au vazut ca victima nu mai respira. Speriati, au fugit, nu inainte insa de a lua din casa, la repezeala, 50 de lei si un telefon mobil.

Cand fiica victimei a venit, dimineata, in vizita, femeia zacea pe jos, fara suflare, iar locul era ravasit.

Aurelia Dan, fiica victimei: "Usa era smulsa din balamale si ea era cazuta jos. Tot, tot ravasit, sifonierul era deschis si lada patului, tot era scos pana la usa."

Speriata, a alertat autoritatile. A sunat si la ambulanta, dar medicii nu au mai avut cum sa o ajute pe femeia de 92 de ani. Cealalta fiica a batranei a venit si ea, anuntata de sora ei.

Iuliana Brumea, fiica victimei: "Sunt foarte multi care trec pe strada si se uita si iar se intorc si iar se uita. De multe ori, cand eram noi in curte tot se uitau si se opreau si au vazut-o ca e singura."

Tanarul retinut a declarat ca, la un moment dat, ar fi vrut sa renunte insa prietenul lui l-a amenintat cu un cutit si, de frica, si-a dus planul pana la capat. Sustine ca, atunci cand a ajuns acasa la el, a adormit si a avut cosmaruri, asa ca dimineata i-a spus mamei sale ce a facut, iar ea l-a sfatuit sa se predea.

Cristinel Ciocanta, sef Sectia Penala Parchetul Tribunalului Bacau: "Inculpatul a avut o atitudine sincera aratand in mod detaliat cum s-au petrecut lucrurile. Acesta a povestit ca celalalt inculpat o cunostea pe victima si avea cunostinta ca ar detine bani in locuinta si in conditiile acestea au hotarat sa patraunda in domiciliul victimei si sa savarseasca faptele."

Vecinii sunt socati. Unul dintre ei spune ca l-a vazut de mai multe ori prin zona pe tanarul care s-a predat politistilor.

Vecin: "Da, da, l-am vazut mergand pe strada si iesind dintr-o masina verde."

Tanarul este cercetat pentru omor si talharie. El a mai fost inchis, in trecut pentru furt. Iar complicele sau a mai fost condamnat pentru o crima pe care a comis-o cand inca nu implinise 18 ani.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Pentru 50 de lei si un telefon mobil, doi tineri au ucis o femeie de 92 de ani. Suspect:
Pentru 50 de lei si un telefon mobil, doi tineri au ucis o femeie de 92 de ani. Suspect: "Nu pot sa cred ca am facut asta"

Un tanar de 29 de ani din Bacau, suspect de crima, este cautat de anchetatori. Impreuna cu un prieten, ar fi jefuit-o si ucis-o pe o batrana de 92 de ani, care locuia singura.

Soferul din Braila care a ucis 5 oameni intr-o statie de autobuz a fost arestat preventiv
Soferul din Braila care a ucis 5 oameni intr-o statie de autobuz a fost arestat preventiv

Marius Negoita, tanarul de 27 de ani care a ucis cinci persoane intr-o statie de autobuz din Braila, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, in dosarul in care e cercetat pentru ucidere si vatamare corporala din culpa.

Italianul care l-a ucis pe baietelul iubitei sale romance, apoi a distrus cadavrul, cere sa fie eliberat din inchisoare
Italianul care l-a ucis pe baietelul iubitei sale romance, apoi a distrus cadavrul, cere sa fie eliberat din inchisoare

Italianul arestat in urma crimei infioratoare care a iesit la iveala dupa 3 ani de la comiterea ei a ajuns joi in fata magistratilor de la Curtea de Apel Alba.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.