Pedeapsă record pentru românul care a ucis o familie întreagă de cetățeni spanioli. A adormit la volan și i-a lovit frontal

×
Publicitate

Un bărbat de 63 de ani din Gorj a fost condamnat la 20 de ani de închisoare, după ce, în decembrie anul trecut, a provocat un accident rutier în județul Sibiu, în care au murit patru oameni, toți cetățeni spanioli.

Fapta a fost încadrată ca omor calificat, pentru că șoferul vinovat, deși se știa extrem de obosit, mergea cu viteză și a făcut o depășire interzisă.

Pe parcursul procesului, șoferul nu și-a recunoscut vina. Totuși, procurorii au arătat că bărbatul venea din Germania și că pe drum, ațipise de mai multe ori la volan.

I-a transmis partenerei sale, pe Whatsapp, că - pentru a nu adormi - se lovește cu capul de tetieră, dă drumul la muzică, urlă și își masează picioarele amorțite. În județul Sibiu, a depășit pe linie continuă un tir, apoi nu și-a mai dat seama pe ce sens se află, și a lovit frontal o mașină care rula cu 40 de kilometri pe oră.

În aceasta se aflau două tinere, de 16 și 21 de ani, din Spania, și părinții lor. Fiica cea mare, studentă, era în România cu un program Erasmus, iar restul familiei venise la ea. Mezina a fost singura care a supraviețuit, dar pentru puțin timp.

După ce a intrat în moarte cerebrală, frații ei au hotărât să îi doneze organele. Rinichii și ficatul au ajuns la bolnavi din România, în timp ce inima a plecat în Germania, iar plămânii în Elveția, pentru ca aici nu s-au găsit pacienți compatibili. Rudele victimelor vor primi daune morale de peste 800.000 de euro. Sentința nu este definitivă.

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Un bărbat care și-a dat foc la nervi a fost salvat de polițiști, în Vâlcea. A ajuns la Psihiatrie

Un bărbat de 41 de ani din județul Vâlcea a fost salvat în primele ore ale zilei de sâmbătă de polițiștii chemați să intervină într-un scandal familial. 

Controale ample în piețe și supermarketuri înainte de Paște. Peste 1 milion de euro amenzi

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și supermarketuri din toată țara. 

Românii din diaspora și-au anulat vacanțele de Paște din România, din cauza scumpirilor carburanților. Prețurile s-au dublat

Românii care muncesc în străinătate își anunță rând pe rând rudele că nu ajung acasă de Paște. Biletele de avion costă enorm și pot să fie și o mie de euro pentru doi părinţi cu doi copii, care vin din Italia sau din Spania.

Recomandări
Cum ar afecta Europa o eventuală invazie terestră a SUA în Iran. UE, pusă în fața unei dileme complexe

O posibilă invazie terestră a Statelor Unite în Iran ar avea un impact mult dincolo de zona de conflict, afectând Europa prin prețurile energiei, inflație, securitate regională și dezbateri strategice interne, arată o analiză Euractiv.

Măsurile luate de Ilie Bolojan pentru criza combustibililor: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor

Premierul Ilie Bolojan explică, sâmbătă, măsurile luate de Guvern privind criza combustibililor, el arătând că Executivul acţionează în limita posibilităţilor pe care le are ca urmare a deficitelor bugetare foarte mari din anii trecuţi.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.