Migranţi irakieni prinşi la frontieră, într-un camion cu fund dublu

×
Publicitate

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II-Csanadpalota au depistat nouă persoane din Irak care au încercat să iasă ilegal din ţară, ascunse într-un spațiu special amenajat în podeaua remorcii unei autoutilitare.

Comunicatul Poliţiei de Frontieră:

"În data de 26.09.2017, în jurul orei 09.00, la P.T.F Nadlac II-Csanadpalota s-a prezentat la ieşirea din ţară cetăţeanul român Ionuţ M., în vârstă de 28 de ani, conducând o autoutilitară marca Fiat, înmatriculată în Polonia. Acesta era însoţit de un conaţional, Gabriel T., în vârstă de 35 de ani.

Cu ocazia controlului de frontieră efectuat asupra mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră au constatat că podeaua remorcii este mult prea înaltă, fapt pentru care au efectuat un control amănunţit, ocazie cu care a fost descoperit un compartiment special amenajat, improvizat în podea.

Drept urmare, s-a procedat la deschiderea spațiului special amenajat, iar în interior au fost descoperiți, ascunşi, opt adulţi şi un minor.

În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că cei în cauză sunt cetăţeni irakieni cu vârste cuprinse între 16 şi 44 de ani. Aceștia au declarat că intenționau să treacă fraudulos frontiera din România în Ungaria, pentru a ajunge într-un stat din Spațiul Schengen.

Cei doi români au declarat că au primit 1.300 de euro pentru a-i transporta pe migranți până în Germania.

Poliţiştii de frontieră îi cercetează pe migranți sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, iar pe şoferul român şi pe conaţionalul care îl însoţea, pentru trafic de migranţi, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale ce se impun."

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Un tânăr din Vrancea, reținut pentru înșelăciuni cu transporturi internaționale fictive. A încasat bani în avans

Un tânăr de 24 de ani, din judeţul Vrancea, a fost reţinut de poliţiştii din Sălaj, fiind cercetat pentru înşelăciune în formă continuată, după ce ar fi încasat bani în avans pentru servicii de transport internaţional pe care nu le-ar fi prestat.

Trump bate moneda. La propriu: SUA lansează un dolar cu portretul președintelui

Portretul președintelui Donald Trump va fi imprimat pe o monedă comemorativă de 1 dolar, emisă cu ocazia aniversării a 250 de ani de la fondarea Statelor Unite, a anunțat secretarul Trezoreriei, Scott Bessent.

Dragoș Pîslaru n-a gustat ironia DIICOT la adresa lui: „Când este vorba de oameni vulnerabili nu este deloc de glumă”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a răspuns ironiei DIICOT cu privire la demiterea șefei ANPDPD, pentru că nu l-ar fi informat dinainte despre acțiunea procurorilor la azilele ilegale din Bihor.

Recomandări
Cod galben de caniculă în România. Temperaturi de 37 de grade. Cum va fi vremea în Capitală | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică valabilă în perioada 16 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00, prin care anunță extinderea și intensificarea unui val de căldură în mare parte din România. 

Un nou record. România, condusă de un Guvern demis de 72 de zile. Bolojan, cel mai longeviv premier interimar de la Revoluție

Interimatul lui Ilie Bolojan la Palatul Victoria este, de pe 16 iulie, cel mai lung din perioada postdecembristă. Cabinetul rămas cu atribuții limitate după moțiunea de cenzură din 5 mai 2026 a depășit precedentul de 71 de zile al lui Emil Boc în 2009.

Cum funcționează sistemele de monitorizare a șoferului, care devin obligatorii. Nu stochează imaginile

Începând de luna aceasta, toate mașinile care se vând în Uniunea Europeană trebuie să aibă un sistem dedicat pentru monitorizarea șoferului.