Măcelul de la Timişoara, comemorat după 30 de ani. "Durerea nu trece"

×
Publicitate

Marți, 17 decembrie, este zi de doliu la Timișoara.

Orașul își plânge eroii. În urmă cu 30 de ani, 59 de oameni au murit într-o singură zi. În amintirea lor, s-au ținut slujbe de pomenire, au fost depuse coroane, iar drapelele au fost coborâte în bernă.

A doua zi a Revoluției Române a fost și cea care a marcat începutul celor mai sângeroase evenimente din Europa acelor ani.

La Timișoara, militarii și trupele de miliție au început măcelul. Fără să ezite, Ceaușescu le-a ordonat să tragă în populație.

Zeci de morți și sute de răniți au însângerat atunci străzile. A fost însă scânteia care a aprins toată țara, iar pe 22 decembrie regimul Ceaușescu se prăbușea.

Atunci s-a prăpădit și Radian Belici. Tânărul avea acasă o soție și un copil de numai un an.

Ana Belici, mama lui Radian: „A fost împușcat în 17 decembrie, dus la Județean, de acolo a fost corpul furat, deci nici nu l-am înmormântat, nici nu l-am văzut, nici nu l-am primit. A plecat ca tot tineretul, ca să strige "jos Ceaușescu!", ca să nu stea ascuns după perdea și s-a întâmplat că l-au împușcat. Au tras dintr-o mașină și l-o nimerit pe el. Nu-l vreau decât pe el să fie cu noi. Pentru mine parcă a fost ieri, nu acum 30 de ani. De 30 de ani vin aici. Durerea nu trece."

Revoluționarii au mărșăluit atunci în tot orașul, iar undeva în Calea Lipovei a murit și Luminița Boțoc, un copil de 13 ani. Trupul ei a fost descoperit mai târziu într-o groapă comună. Sora ei geamănă a fost marți în Cimitorul Eroilor la parastas împreună cu mama și o soră mai mare.

Cristina Barbu, sora geamănă a Luminiței: „Chiar dacă au trecut 30 de ani, durerea este la fel de mare. Doar timpul s-a comprimat. În fiecare an trăim aceleași sentimente."

Sora Luminiței: „Îmi amintesc parcă s-ar fi întâmplat astăzi. Era tot așa cald. A plecat cu demonstranții și când a ajuns pe Calea Lipovei au început să tragă în ei și atunci nu am mai știut nimic.”

Simbolic, sute de tineri au mărșăluit și luni seară prin punctele reprezentative ale Revoluției.

În decembrie 1989, la Timișoara, au murit 112 de oameni, iar alți aproape 400 au fost răniți.

Pentru Timișoara, ziua de 17 decembrie este poate cea mai dureroasă din istoria ultimelor decenii. Cei care au trăit acele momente își amintesc cum spre amiază se trăgea deja din toate părțile, în toate zonele din oraș, unde oamenii au avut curajul să se revolte.

Au început să cadă secerați, cu zecile. Spitalele nu mai făceau față, holurile erau pline de răniți. Pe cei morți, pe o parte dintre ei, i-au aruncat în gropi comune.

Una dintre aceste gropi a fost chiar în Cimitirul Eroilor, unde, în mod simbolic, este aprinsă o flacără eternă în memoria lor. Pe alții, i-au dus pe ascuns, la un crematoriu din Capitală. S-a dorit astfel ștergerea oricărei urme. Și totuși, erau ultimele zile ale regimului, o libertate plătită scump.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Tânărul de 22 de ani care și-a înjunghiat tatăl și a atacat cu două cuțite mai mulți polițiști a fost reținut

Tânărul în vârstă de 22 de ani care şi-a înjunghiat tatăl şi a atacat cu două cuţite mai mulţi poliţişti a fost reţinut pentru 24 de ore pentru tentativă de omor, au precizat, marţi, oficiali ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Descinderi în Arad la angajați CFR suspectați de furt de combustibil. Patru bărbați au fost reținuți

Poliţiştii din Arad şi procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad au făcut mai multe percheziţii la angajaţi ai CFR, suspectaţi că au furat din depozite sau din automotoare diferite cantităţi de combustibil.

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a adoptat proiectul de lege

Senatul a adoptat un proiect de lege prin care șoferii să nu mai fie amendați dacă uită acasă permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare.

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Hubert Thuma refuză să plece din partid și îl atacă pe Bolojan: PNL ajunge să conteze la fel de puțin ca USR

Hubert Thuma a transmis un mesaj după ce a aflat că se află pe lista liderilor PNL care ar urma să fie excluși din partid pentru susținerea cabinetului Adrian Veștea.