VIDEO Incendiu la o navă aflată în Portul Constanța

62214205

Un incendiu a izbucnit, luni, la o navă aflată în Portul Constanţa, pentru stingerea acestuia pompierii intervenind cu mai multe autospeciale.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea, pompierii au fost solicitaţi să intervină după izbucnirea unui incendiu la o navă aflată în dana 52 a Portului Constanţa.
Conform primelor informaţii, iese fum din sala motoarelor.

La locul intervenţiei s-au deplasat patru autospeciale de stingere, o autoscară, o autospecială de transport victime multiple, autospeciala CBRN şi patru echipaje SMURD, din cadrul ISU Dobrogea, dar şi o autospecială de la Oil Terminal.

Echipajul format din marinari turci, azeri și ucrainieni a intervenit cu dioxid de carbon pentru a stăvili incendiul.

Din fericire, nu s-a înregistrat nicio victimă.

Echipajele de salvare așteaptă să intervină la bordul navei pentru a lichida focarul, potrivit ziaruldeconstanta.ro.

 

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Citește și...
Ucraina a recunoscut că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

Prima reacție din partea Ucrainei, privind drona maritimă care a explodat, vineri, în Portul Constanța, a venit la câteva ore după incident.

Plajele de pe litoral sunt evacuate. Peste 1.000 de persoane au fost îndepărtate de pe țărm

Autoritățile au evacuat peste 1.000 de persoane de pe mai multe plaje de pe litoralul românesc, în cadrul măsurilor de siguranță dispuse în zonă, după explozia dronei maritime din Constanța. Evacuările care au loc sunt preventive.

Concluzia la care a ajuns șefa CE, după ce două drone au explodat în România la distanță de o săptămână

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, îşi exprimă solidaritatea cu România, după explozia unei drone în portul Constanţa, la o săptămână după explozia din Galaţi, subliniind că aceasta este o consecinţă directă a războiului purtat de Rusia.

Recomandări
Ucraina a recunoscut că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

Prima reacție din partea Ucrainei, privind drona maritimă care a explodat, vineri, în Portul Constanța, a venit la câteva ore după incident.

Nicușor Dan, primele declarații după ce o dronă maritimă a explodat în Portul Constanța: „A existat informația că va exploda”

Preşedintele Nicuşor Dan a susținut vineri, declaraţii de presă înaintea participării la Summitul UE - Balcanii de Vest. El a explicat că a primit „toate informațiile” legate de drona maritimă care a explodat în Portul Constanța.

Momentul în care a explodat drona maritimă în Portul Constanța. Zona a fost evacuată | VIDEO

O filmare a surprins momentul exploziei dronei maritimă în Portul Constanța. Zona a fost evacuată și izolată de autorități.