Incendiile de vegetație, un pericol tot mai mare. Autorii, greu de găsit

×
Publicitate

E stare de alertă în Prahova din cauza incendiilor de vegetaţie, înteţite de vântul nervos din ultimele zile.

În numai 48 de ore, pompierii au fost solicitaţi în peste 130 de locuri, unde flăcările avansau rapid pe câmpuri, lângă sate, oraşe şi şosele.

Oamenii nu vor să înţeleagă cât de periculos e să dai foc miriştii, se plâng autorităţile, care nu au amendat deocamdată pe nimeni.

Pompierii militari cer insistent ca localnicii să nu mai ardă resturile vegetale în câmp. Şi asta pentru că pun în pericol zeci de gospodării, dar şi viaţa unor oameni.

Un bărbat din Urlaţi a murit la spital, după ce a suferit arsuri pe 90% din suprafaţa corpului, în timp ce se lupta cu flăcările.

Mai multe persoane au fost rănite în incendii, fumul a invadat autostrada 3, iar focul a distrus case şi anexe gopodărești şi a ajuns în plantaţii de arbori.

Săptămâna trecută, 250 de incendii au pârjolit în total 426 de hectare de teren, iar pagubele sunt uriaşe. Pompierii nu au dat nicio amendă pentru că nu pot stabili cine a provocat dezastrul.

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Cum acționa clanul violent Buricea în Brăila. Au fost căutate probe inclusiv sub pavaj

Descinderi de amploare, joi dimineață, în Brăila și Galați. Procurorii DIICOT și polițiștii de la Investigații Criminale au făcut 29 de percheziții într-un dosar care vizează o grupare de criminalitate organizată.

Un bărbat din Dolj a fost găsit mort în locuință. S-ar fi împușcat cu un asomator pentru animale

Un bărbat în vârstă de 56 de ani din judeţul Dolj a murit, joi, după ce s-a împuşcat cu un asomator pentru animale, fiind găsit în locuinţă. Poliţiştii au început cercetările pentru a stabili împrejurările exacte în care s-a produs evenimentul.

Colete cu electronice, furate de un curier din București. Unul dintre complici este acuzat de proxenetism

Un curier din București este acuzat că a furat zeci de colete cu produse electronice, de 60.000 de lei. Când au făcut verificările, anchetatorii au mai descoperit o infracțiune - unul dintre complicii tânărului este suspectat de proxenetism.

Recomandări
Hotărâre CJUE: Prescripția nu poate bloca dosarele pe rol pentru fraude grave cu fonduri UE. Curtea respinge poziția ÎCCJ

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a pronunțat joi, 16 iulie, o decizie cu efecte majore pentru sistemul judiciar român în cazul „Lin II”, cu privire la prescripție în dosarele cu prejudicii ale UE.

Cod galben de caniculă în România. Temperaturi de 37 de grade. Cum va fi vremea în Capitală | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică valabilă în perioada 16 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00, prin care anunță extinderea și intensificarea unui val de căldură în mare parte din România. 

În premieră, Electric Castle este LIVE pe VOYO: momentele headlinerilor, transmise în direct. Cele mai așteptate show-uri

Electric Castle 2026 revine cu o nouă ediție spectaculoasă și aduce pe scenele de la Castelul Banffy, din Bonțida, unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale, în perioada 16-19 iulie.