Potra, despre averea și armele găsite din locuința sa: „Decât să mori în legalitate, mai bine să trăieşti în ilegalitate”

62523007
Inquam Photos / Octav Ganea

Horaţiu Potra, la locuinţa căruia anchetatorii au găsit sume mari de bani, lingouri de aur şi mai multe arme a recunoscut că existența sumelor, precizând că le-a câştigat legal, lucrând „pentru preşedinţi în Africa şi aşa mai departe”.

Miercuri, procurorii au făcut 47 de percheziţii în judeţele Sibiu, Mureş, Timiş, Ilfov şi Cluj, fiind vizate 27 de persoane şi patru sedii ale unor persoane juridice, în legătură cu suspiciuni privind săvârşirea mai multor infracţiuni, inclusiv fals în declaraţii privind sursele de finanţare a campaniei electorale a lui Călin Georgescu şi comunicarea de informaţii false, în condiţiile în care fostul candidat la preşedinţie declarase zero cheltuieli la momentul derulării campaniei.

Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, procurorii au găsit, la percheziţiile făcute, miercuri, la apropiaţi ai fostului candidat la Preşedinţie Călin Georgescu, inclusiv la locuinţa lui Horaţiu Potra, arme periculoase, lingouri de aur şi milioane de dolari. Armele şi banii au fost găsiţi în pivniţa casei lui Horaţiu Potra, într-un seif pe care procurorii nu au putut să-l deschidă, motiv pentru care au solicitat ajutorul echipelor de descarcerare.

Într-o intervenţie telefonică la un post de televiziune, Potra a recunoscut că, într-adevăr, „s-au găsit sume de bani”, menţionând că este plecat din România din 1992 şi că până în 2019 nu a avut reşedinţa în România.

„În 1994 mi-a expirat buletinul şi mi-am făcut buletin românesc doar în 2019. Până atunci, n-am avut reşedinţa în România. Am câştigat bani, am lucrat pentru regele din Qatar, am lucrat pentru preşedinţi în Africa şi aşa mai departe. Toţi banii i-am adus în România. Şi nu mă obligă nimeni să-mi ţin banii în bancă. Toţi banii pe care i-am câştigat am acte pe ei. În ultimii ani, din 2011 până în 2018, am avut un contract cu vărul primar al regelui din Qatar, în care am fost consultat în securitate pentru familia lui. Mă plătea 45.000 de dolari pe lună”, a declarat Horaţiu Potra.

În legătură cu armele găsite în locuinţa sa, Potra a spus că nu vrea să declare nimic şi că îşi asumă nerespectarea regimului armelor şi muniţiei.

„Cu privire la arme nu vreau să declar nimic. O să îmi asum nerespectarea regimului armenilor şi muniţiei. Dar vreau să mai zic şi o vorbă. Decât să mori în legalitate, mai bine să trăieşti în ilegalitate”, a afirmat Horaţiu Potra.

Ce spune Potra despre relația cu Frank Timiș

Sursa citată mai menţionează că Horaţiu Potra a recunoscut, la Realitatea Plus, că a vorbit cu omul de afaceri Frank Timiş despre o eventuală finanţare a unei campanii electorale, după ce surse din ancheta care îl vizează susţin că mercenarul i-ar fi cerut afaceristului zeci de milioane de euro pentru susţinerea lui Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale.

„Cu patru ani în urmă, a fost o discuţie... Ştie toată lumea, până şi preşedinţii africani, ca să faci o campanie, se cheltuiesc nişte bani. A fost un mesaj.. domnule, uite, se poate... dacă se poate să susţină pe cineva.. s-a refuzat... Domnul Franck a spus: nu domnule, n-am!”, a mai declarat Horaţiu Potra.

Fostul candidat la Preşedinţie Călin Georgescu a fost inculpat de Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie pentru mai multe infracţiuni, între care instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale, comunicarea de informaţii false, fals în declaraţii în formă continuată privind sursele de finanţare a campaniei electorale şi declaraţiile de avere.

El a fost pus sub control juidiciar pentru 60 de zile, având anumite interdicţii între care şi acelea de a nu deţine şi purta arme şi de a posta pe reţelele de socializare mesaje cu caracter legionar, fascist, xenofob sau rasist. Georgesu a ieşit, miercuri seară, de la Parchet după aproape cinci ore de audieri şi a plecat spre casă, împreună cu soţia sa, Cristela Georgescu, care l-a aşteptat în faţa Parchetului General, alături de susţinători ai fostului candidat la Preşedinţie.

Articol recomandat de sport.ro
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
Citește și...
Decizia UEFA după moartea lui Mircea Lucescu. Antrenorul Diego Simeone: „Am o amintire extraordinară cu el”

În pragul despărțirii de Mircea Lucescu, cei mai mari antrenori ai lumii vorbesc despre român ca despre un mentor, un prieten, dar mai ales un reper.

Ultimul fluier pentru Mircea Lucescu. Povestea omului care a scris istorie în fotbalul românesc și mondial

S-a încheiat o eră în sportul românesc. Supremul arbitru a fuierat de final, se sting pe rând luminile în arenă iar galeria scandează în departare- Nea Mircea, îţi mulţumim! 

Un tânăr de 23 de ani, cercetat după ce a postat un mesaj fascist și rasist la postarea de pe Facebook a președintelui ARESEL

Un tânăr de 23 de ani este cercetat sub control judiciar de polițiștii din București după ce a postat pe o rețea de socializare un mesaj cu tentă fascistă, legionară și rasistă, într-un comentariu la o postare a președintelui ARESEL.

Recomandări
Ilie Bolojan anunţă cinci direcţii strategice privind piaţa energiei: Desfiinţăm avizele tehnice de racordare speculative

Premierul Ilie Bolojan a prezentat, miercuri, într-o conferinţă de presă, cinci direcţii privind piaţa energiei.

Trupul lui Mircea Lucescu a fost depus la Arena Națională. Răzvan Lucescu a stat în permanență lângă sicriul tatălui

Mircea Lucescu s-a întors marți pentru ultima dată acasă, pe stadion, în mijlocul celor care l-au iubit și admirat. Trupul neînsuflețit a fost depus la Arena Națională, unde a avut loc și prima slujbă de priveghi. 

Noi imagini spectaculoase cu fața ascunsă a Lunii, realizate de astronauții misiunii Artemis II. GALERIE FOTO

Astronauții misiunii Artemis, aflați în drum spre Pământ după ce au orbitat Luna, au menținut legătura cu echipa de la sol, dar au avut și un moment special: o conversație directă cu alți colegi aflați în spațiu.