Firea, realizări și proiecte în Sănătate: ”Au fost alocate bugete record”. VIDEO

61972759

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, le prezintă bucureştenilor, joi, într-un al doilea clip video, realizările şi proiectele în desfăşurare din domeniul sănătăţii, susţinând că în mandatul ei au fost alocate "bugete record" pentru sănătate.

În lista realizărilor primarului se numără modernizarea şi echiparea Spitalului Clinic de Copii "Dr. Victor Gomoiu", acordarea de vouchere pentru cuplurile inferile, pentru femeile însărcinate şi acordarea de sprijin tinerilor bolnavi de cancer care vor să îşi prezerve fertilitatea înainte de a începe tratamentele oncologice. Firea promite achiziţionarea a peste o sută de ambulanţe, construirea Spitalului Metropolitan şi realizarea altor două spitale zonale, transmite news.ro.

"Un alt domeniu prioritar al actualei administraţii este sănătatea, pentru care în ultimii doi ani au fost alocate bugete record, comparativ cu ultimii 25 de ani, doar pentru 2018 fiind prevăzute 111 milioane de euro. Dintre proiectele majore, amintesc: a fost finalizat proiectul extinderea, modernizarea şi echiparea Spitalului Clinic de copii <Dr. Victor Gomoiu> - primul spital pentru copii construit în Capitală, în ultimii 30 de ani. (...) În locul vechiului spital va fi construit un centru de excelenţă în oncologie pediatrică, precum şi un minihotel unde se pot caza însoţitorii copiilor. Spitalul Clinic de Ortopedie, Traumatologie şi TBC Osteoarticular Foişor. De anul acesta, Bucureştiul are unul dintre cele mai moderne spitale de ortopedie şi traumatologie de Europa, Primăria Capitalei finalizând o investţie pe care am găsit-o blocată asemenea multora. Aparatura medicală pentru cele 19 spitale a fost modernizată. A fost achiziţionată aparatură medicală ultramodernă - ambulanţe sau mobilier în valoare de peste 13 milioane de euro. De anul trecut şi anul acesta, investiţiile în cabinetele medicale şcolare s-au ridicat la peste un milion de euro, fiind achiziţionate 50 de truse dentare oi şi 84 de sterilizatoare cu aburi pentru cabinetele stomatologice din reţeaua şcolară", se arată în prezentarea video făcută de Gabriela Firea.

Ea anunţă că a fost începută licitaţia pentru achiziţia a 106 ambulanţe, dar în prezent procedura se află în faza de evaluare tehnică a ofertelor.

Citește și
Ministrul Agriculturii propune plafonarea adaosului comercial, în funcţie de inflaţie: „Puterea de cumpărare a scăzut”
Ministrul Agriculturii propune plafonarea adaosului comercial, în funcţie de inflaţie: „Puterea de cumpărare a scăzut”

În lista realizărlor, Gabriela Firea a trecut proiectele "Materna Bucureşti", prin care se acordă vouchere în valoare de câte 2.000 de lei femeilor însărcinate, "O şansă pentru cuplurile infertile", prin care se acordă 3.000 de euro pentru cuplurile infertile din Bucureşti şi programul "Newborn oncofertilitate", prin care "se oferă o şansă tinerilor diagnisticaţi cu cancer", care vor să îşi prezerve fertilitatea înainte de a începe tratamentele oncologice.

O altă realizare a Primăriei o reprezintă consultaţii stomatologice şi aplicarea de aparate ortodontice pentru elevii din Bucureşti, dar şi o "tehnologie revoluţionară pentru reducerea infecţiilor nosocomiale cu ajutorul roboţilor", spune Firea.

Pe lista proiectelor pe care Firea promite să le finalizeze se află construirea Spitalului Metropolitan, dar deocamdată sunt în curs de realizare studiile preliminare.

"Pentru perioada următoare, cel mai important proiect din domeniul sănătăţii este cel legat de construirea unui Spital Metropolitan ultramodern, confrom standardelor europene, cu 1.000 de paturi, care să asigure asistenţă medicală la cele mai înalte standarde. Am rezolvat problema terenului de zece hectare, iar acum sunt în curs de realizare studiile preliminare. Spitalul va cuprinde secţii pentru care în Bucureşti se înregistrează un deficit de paturi - oncologie, radioterapie, neurologie, terapie intensivă, recuperare medicală, mari arşi", spune Gabriela Firea.

De asemenea, edilul anunţă că vor fi construite două spitale zonale, cu câte 300 de paturi, în sectoarele 3 şi 6. În viitor vor fi reabilitate Maternitatea Bucur, Policlinica 11 iunie, Policlinica Iancului, va fi construit ambulatoriului Spitalului "Dr. Victor Babeş", va fi construit centrul medical "Sf. Ştefan" şi centrul de referinţă pentru diabet.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Federica Brignone, aur la slalom uriaș și o situație RARISIMĂ pe podium! Italianca, impecabilă după accidentarea gravă de anul trecut
GALERIE FOTO Federica Brignone, aur la slalom uriaș și o situație RARISIMĂ pe podium! Italianca, impecabilă după accidentarea gravă de anul trecut
Citește și...
Ministrul Agriculturii propune plafonarea adaosului comercial, în funcţie de inflaţie: „Puterea de cumpărare a scăzut”
Ministrul Agriculturii propune plafonarea adaosului comercial, în funcţie de inflaţie: „Puterea de cumpărare a scăzut”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a atras atenţia că puterea de cumpărare a românilor a scăzut, iar consumul de alimente s-a redus cu aproape 30%, ceea ca face ca unităţile de procesare să ajungă la pierderi. 

Tânăr șofer reținut după ce a fugit de poliție și a acroșat doi agenți, în Dâmbovița. A fost urmărit cu focuri de armă
Tânăr șofer reținut după ce a fugit de poliție și a acroșat doi agenți, în Dâmbovița. A fost urmărit cu focuri de armă

Un tânăr de 23 de ani a fost reţinut duminică, în judeţul Dâmboviţa, după ce a refuzat să oprească la semnalele poliţiştilor, a mărit viteza şi a acroşat doi agenţi. A fost urmărit, fiind trase focuri de armă, fără ca cineva să fie rănit. 

Studiu: Internet fără limite pentru 8 din 10 copii din România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Studiu: Internet fără limite pentru 8 din 10 copii din România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor

Doar unul din doi părinți din România apelează la instrumente digitale de control parental, arată un studiu „World Vision”.

Recomandări
Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington, la invitația lui Trump. Ce calitate are România
Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington, la invitația lui Trump. Ce calitate are România

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, duminică după-amiază, că va participa sǎptǎmâna viitoare la prima reuniune a Consiliului Pǎcii la Washington.

Minerale rare din Groenlanda, procesate într-o fabrică secretă din România. Compania SpaceX a lui Elon Musk, printre clienți
Minerale rare din Groenlanda, procesate într-o fabrică secretă din România. Compania SpaceX a lui Elon Musk, printre clienți

România vrea să intre în afacerea procesării de pământuri rare, iar punctul de plecare ar urma să fie chiar într-o fabrică din județul Brașov. Acolo vor fi rafinate aceste minerale rare, aduse din Groenlanda de americani, ca apoi să fie folosite în industria aerospațială.

Vremea s-a stricat în aproape toată țara. ANM a emis două coduri galbene de vreme rea
Vremea s-a stricat în aproape toată țara. ANM a emis două coduri galbene de vreme rea

Vremea s-a stricat în aproape toată țara. S-a răcit și plouă, iar la munte a nins și au apărut probleme pe șosele.