Fake news distribuit online privind demolarea barajelor. Miniștrii Mediului și Energiei au depus plângere la DIICOT

×
Publicitate

Miniștrii Mediului și Energiei au depus plângere penală la DIICOT împotriva unor persoane care au răspândit în mod intenționat informații false, conform cărora s-ar demola barajele din România, inclusiv cele cu rol hidro-energetic.

Știrile false au început să circule din 6 ianuarie, după ce un proiect de ordin privind barajele ieșite din uz a fost supus dezbaterii publice. Actul se referă la proceduri de conservare a barajelor nefuncționale.

Informațiile false au fost amplificate pe rețelele sociale și au generat panică și confuzie în rândul opiniei publice, susțin cei doi miniștrii. Aceștia cer procurorilor DIICOT să-i tragă la răspundere pe cei vinovați.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, OUT de pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială: ”Pur și simplu de neînțeles!”
Istvan Kovacs, OUT de pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială: ”Pur și simplu de neînțeles!”
Citește și...
Iarna a revenit în forță în România, în prag de Paște. Șoferii care pleacă la munte, sfătuiți să folosească anvelope de iarnă

Iarna a revenit cu forțe sporite în prag de Paște! În zonele montane s-a așternut strat nou de zăpadă, iar drumarii au scos din nou utilajele la lucru.

Începe aglomerația pe șosele. Cum se circulă acum pe A3. Un elicopter survolează autostrada

Pentru că mulți urmează să ajungă de sărbatori la cei dragi sau au pornit deja la drum, și autoritățile sunt în teren pentru a supraveghea traficul.

Începuturile lui Mircea Lucescu la „Corvinul Hunedoara”, unde a pornit de jos. Suporterii se urcau în copaci să vadă meciul

Ca tânăr antrenor, Mircea Lucescu a pornit de jos și a căutat un loc în care să-și impună ideile despre fotbalul modern. 

Recomandări
România riscă să piardă miliarde de euro din PNRR. Șeful Fondurilor Europene: Reformele vor fi duse la capăt

România are de implementat investiții și reforme în valoare de aproximativ 10 miliarde de euro prin PNRR, iar stadiul actual arată un progres inegal. Șeful Fondurilor Europene a explicat că Guvernul a identificat 14 jaloane cu „penalizare substanțială”. 

Ultimele clipe de omagiu pentru Mircea Lucescu: personalități din fotbal și politică, prezente la ceremonie

Astăzi fanii își pot lua rămas bun, pe Arena națională, de la Mircea Lucescu, cel mai mare antrenor din istoria României. 

„Asta îi doare foarte tare pe români”: presa maghiară susține că nivelul de trai din România s-a prăbușit față de Ungaria

„În România, vânzările din comerțul cu amănuntul continuă să scadă, în timp ce inflația rămâne dificil de controlat”, notează presa maghiară, pe fondul unui climat politic tensionat generat de alegerile foarte strânse din Ungaria.