Două surori au fost salvate la limită din mare, după ce s-au aventurat în larg. Avertismentul salvamarilor

×
Publicitate

A avut loc o misiune contra cronometru în aceasta dimineață pe litoral. Două surori care riscau să se înece au fost salvate în ultima clipă din marea care parcă dă în clocot.

Este vorba despre două surori venite în vacanta din Călărași. Fetele de 9 și 19 ani s-au aventurat în larg, iar din cauza curenților puternici și a valurilor mari s-au panicat și nu s-au mai putut întoarce către mal.

Norocul a fost ca unul dintre salvamari să le vadă la timp din foișor și a sărit imediat în apă, după ele. Le-a adus la țărm în siguranță, iar copilele au primit îngrijiri medicale la Punctul de Prim Ajutor.

Salvatorii îi avertizează pe toți cei care ajung marți la plajă, mai ales pe părinții cu copii, să fie atenți la semnalele lor pentru că marea este agitată. Pe toate plajele din Eforie este steag galben, ceea ce înseamnă că doar înotătorii experimentați ar putea să intre în apă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
34 de accidente pe un singur traseu. Drumurile expres vor avea benzi de urgență după valul de tragedii

Drumurile expres vor avea benzi de urgență sau alveole speciale pentru staționare. Decizia a fost anunțată de Compania Națională de Drumuri în urma unei analize.

Pericolul din adâncuri. Pompierii explică de ce trebuie evitat scăldatul la râu. Patru tipuri de curenți

În aceste zile tot mai călduroase, pompierii avertizează populația să nu facă baie în locuri neamenajate. Anul trecut, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, aproape 200 de oameni s-au înecat în toată țara. 

Proteste la frontieră, în toate direcțiile vamale din țară. Transportatorii acuză pierderi uriașe din cauza blocajelor

Blocaj la frontieră. Proteste de amploare au avut loc în prima parte a zilei în toate direcțiile vamale din țară.

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.