Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

×
Publicitate

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.

Doctorița, cu o vechime de peste 25 de ani în sistem, ar fi pretins 900 de lei familiei unei minore de 17 ani, care urma să nască.

Ofițerii Direcției Generale Anticorupție i-au găsit banii în buzunar și au reținut-o pentru 24 de ore. Dar, pentru că în spital sunt medici puțini, nu i-au interzis femeii să-și practice meseria în continuare.

Doctorița Ileana Popescu a fost prinsă la ieșirea dintr-o operație de cezariană. Femeia este acuzată că ar fi pretins de la familia unei minore de 17 ani suma de 800 de lei pentru o intervenție similară. În cabinet s-a răzgândit însă și a cerut 100 de lei în plus. 200 de lei ar fi fost pentru asistente, iar restul pentru ea. Banii i-au fost înmânați în cabinet de soacra gravidei, care înainte de asta a fost la poliție.

”Aceasta a cerut inițial 800 de lei. În mod normal, trebuia să ne ceară între 1200 de lei și 1500 de lei, cum va primi și de la o altă pacientă, care urmează să nască și care se află în rezervă cu nora mea. A spus că ne cere mai puțin pentru că ne cunoaște”.

Femeia a fost reținută pentru 24 de ore, dar pentru că la audieri a recunoscut că a luat mită ea a fost plasată sub control judiciar. În buzunarul ei, anchetatorii au găsit două bancnote de 100 de lei și 14 bancnote de 50 de lei. Seriile banilor fuseseră deja notate într-un proces verbal și așa a putut fi demonstrată infracțiunea de luare de mită.

Și conducerea spitalului Județean de Urgență Giurgiu a deschis o anchetă internă. Managerii instituției vor să afle dacă incidentul este singular sau dacă femeia ar fi luat mită și în trecut.

Dragoș Chivu, managerul Spitalului Județean de Urgență Giurgiu: „Este angajata spitalului din februarie 1995. Medic primar ginecolog. Am făcut sesizare deja la consiliul etic și va avea loc chiar și o anchetă internă, să vedem ce s-a întâmplat. Acest aspect contravine regulamentului de ordine interioară. Dacă se găsește vinovată i se va desface chiar și contractul de muncă.”

Alexandru Edelstein, purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean de Urgență Giurgiu: ”Doamna doctor nu a avut niciodată un comportament care să ne atragă atența că ar fi ceva în neregulă, pacienții nu s-au plâns până acum...”

Din cauza deficitului de personal de la Spitalul Județean Giurgiu, anchetatorii nu i-au interzis femeii să își practice meseria.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Fabulos: România, locul 3 la Europeanul de Culturism și Fitness! Fetele și băieții au întors toate privirile
GALERIE FOTO Fabulos: România, locul 3 la Europeanul de Culturism și Fitness! Fetele și băieții au întors toate privirile
Citește și...
Acord militar. România devine a doua țară din lume, după Marea Britanie, care primește acces la sistemul antidronă al SUA

România a devenit a doua țară din lume, după Marea Britanie, care primește acces la sistemul american antidronă Counter-UAS Marketplace. Acordul militar a fost încheiat după incidentele din Galați și Tulcea, au au căzut drone rusești dotate cu exploziv. 

Autostrada Sibiu–Pitești avansează: primul tunel montan a fost străpuns, s-au folosit peste 60.000 de m³ de beton

Moment important pentru infrastructura din România. Primul tunel din tronsonul doi al autostrăzii Sibiu-Pitești de pe secțiunea montană a Văii Oltului a fost străpuns. Are o lungime de 900 de metri și galerii separate pentru fiecare sens de mers.

Sute de britanici au fost păcăliți cu anunțuri false pentru adulți de mai mulți bărbați din Giurgiu. Au trimis sume uriașe

Sute de cetățeni britanici au fost înșelați cu peste 600 de mii de euro de mai mulţi indivizi din Giurgiu care postau anunţuri fictive pe mai multe siteuri cu anunțuri pentru adulți. 

Recomandări
Ilie Bolojan anunță că PNL merge în opoziție: Vom construi un pol de modernizare. Fără privilegii, fără sinecuri

Partidul Naţional Liberal a adoptat, marţi seară, o rezoluţie prin care solicită PSD să îşi asume guvernarea, după ce a răsturnat Guvernul, liberalii anunţând că partidul intră în opoziţie şi va susţine drumul pro-european al României.

Nicușor Dan, prima reacție după căderea Guvernului: O decizie democratică. Încep negocierile pentru formarea unui nou guvern

Președintele Nicușor Dan a declarat marți că moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului Ilie Bolojan ”este o decizie democratică a Parlamentului” și vor ”începe negocierile pentru formarea unui nou guvern”.

Ce s-a întâmplat după moțiunea de cenzură care a demis Guvernul. Mesajul transmis de Ilie Bolojan în ședința PNL

La doar 3 ore după vot, liderii PNL s-au reunit în ședință extraordinară și au decis să rămână alături de Ilie Bolojan și să meargă în opoziție. Asta chiar dacă unii dintre ei declaraseră cu puțin timp înainte că ar trebui refăcută alianța cu PSD.