Cristian Tudor Popescu, despre moartea lui Ion Iliescu: „Dumnezeu o să-l judece, că noi n-am fost în stare”

CTP, despre victoria Simonei la Wimbledon
Pro TV

Cristian Tudor Popescu a avut o primă reacție după moartea lui Ion Iliescu, comentând că Dumnezeu o să-l judece pe fostul președinte, de vreme ce românii nu au fost în stare.

„Am trăit toate mandatele lui Ion Iliescu în aceşti 36 de ani, aşa că pot să spun două lucruri, pentru mine clare. În 1989-1990-1991, Ion Iliescu s-a comportat ca un om ataşat valorilor Kremlinului, Uniunii Sovietice chiar, care atunci încă exista. Comportamentul său, imediat după căderea lui Ceauşescu, precum şi încheierea acelui tratat cu Uniunea Sovietică, care ne interzicea practic accesul în NATO şi care s-a dizolvat prin dispariţia Uniunii Sovietice, nu altfel, arată destul de clar acest lucru. Dar! Ion Iliescu e cel care, prin întâlnirea de la Snagov, la mijlocul anilor ’90, a îndreptat România către Occident, către Uniunea Europeană şi către NATO. De asemenea, se poate spune că pro sovieticul Ion Iliescu de la începutul anilor ’90 nu a mai fost, în cel de-al treilea mandat al său şi nici după aceea, câtuşi de puţin pro sovietic. Între 2000 şi 2004, când era preşedinte Iliescu, România a intrat în NATO şi şi-a stabilizat, consacrat intrarea în UE. Iliescu, l-aţi văzut în aceşti ultimi ani, ultime luni… în aceste ultime zile Iliescu nu a avut niciun mesaj de susţinere pentru oamenii Kremlinului din politica românească şi pentru cei care au încercat să scoată practic România din UE şi Europa din România”, a declarat Cristian Tusor Popescu la B1 TV, scrie news.ro.

El s-a referit şi la cele două mari dosare în care Iliescu era vizat, dosarul Mineriadei şi cel al Revoluţiei.

„De asemenea, autorităţile din România, puterea judiciară din România a rămas cu o datorie pentru noi toţi, anume judecarea dosarelor Revoluţiei şi Mineriadei, în care Iliescu a fost acuzat. A trăit destul fostul preşedinte Iliescu, până la 95 de ani, ca aceste dosare să fi fost finalizate dacă acest lucru s-ar fi dorit. Iată că Iliescu trece pe lumea cealaltă probabil cu alte însărcinări, aşa cum ateul Iliescu ar privi „acest fenomen normal, natural”, cum ar comenta Iliescu acum, şi faptul că nu s-a pronunţat sentinţe în aceste dosare în legătură cu Iliescu e o cauză importantă, chiar fundamentală, a ceea ce am trăit în anii aceştia şi a ceea ce trăim acum! Faptul că a rămas acest cui ruginit şi plin de sânge înfipt în memoria României şi românilor din 1989 şi din 1990, asta, după părerea mea, influenţează mult în rău ce se întâmplă în viaţa noastră şi se va întâmpla în continuare. Aşa că nu-mi rămâne decât să spun: Dumnezeu să-l judece pe Ion Iliescu, de vreme ce noi, românii, nu am fost în stare”, a mai afirmat Cristian Tudor Popescu.

Articol recomandat de sport.ro
Louis Munteanu s-a revanșat. Cum a apărut la câteva zile după scandalul cu tricoul lui FCSB
Louis Munteanu s-a revanșat. Cum a apărut la câteva zile după scandalul cu tricoul lui FCSB
Citește și...
Ultimul interviu al lui Ion Iliescu înainte să moară. Fostul șef al statului a transmis un mesaj românilor
Ultimul interviu al lui Ion Iliescu înainte să moară. Fostul șef al statului a transmis un mesaj românilor

Ion Iliescu a decedat în data de 5 august 2025, la Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” din Capitală, acolo unde a fost internat timp de aproximativ două luni.

Reacția marilor publicații internaționale după moartea lui Ion Iliescu. Cum este menționat de agențiile de presă
Reacția marilor publicații internaționale după moartea lui Ion Iliescu. Cum este menționat de agențiile de presă

Presa internațională a reacționt cu privire la moartea fostului președinte al României Ion Iliescu, care s-a produs marți (5 august), la Spitalul „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” din București.

Funeraliile de stat ale fostului președinte Ion Iliescu. Programul oficial al ceremoniilor. Traseul cortegiului funerar
Funeraliile de stat ale fostului președinte Ion Iliescu. Programul oficial al ceremoniilor. Traseul cortegiului funerar

Guvernul României a transmis programul oficial al funeraliilor de stat organizate în memoria fostului președinte Ion Iliescu, decedat marți, 5 august.

Recomandări
Întâlnire decisivă Trump-Zelenski, pe tema planului de pace. Președintele SUA a anunțat că a vorbit la telefon cu Putin
Întâlnire decisivă Trump-Zelenski, pe tema planului de pace. Președintele SUA a anunțat că a vorbit la telefon cu Putin

Volodimir Zelenski a fost primit de Donald Trump în Florida, duminică seara (ora României, n. red.) pentru a încerca să obţină sprijinul preşedintelui SUA pentru noua versiune a planului de pace privind războiul din Ucraina.

Cod roșu de viscol în zonele înalte din 11 județe. Vântul suflă cu peste 120 km/h, iar traseele montane sunt periculoase
Cod roșu de viscol în zonele înalte din 11 județe. Vântul suflă cu peste 120 km/h, iar traseele montane sunt periculoase

Este cod roșu de viscol în zonele înalte din 11 județe, între care Sibiu, Brașov, Prahova și Vâlcea. Ninge susținut, iar vântul mușcă de-a dreptul, cu rafale care depășesc 120 km/h.

Incendiu puternic la un depozit de pe bulevardul Iuliu Maniu din București. A fost trimis mesaj RO-Alert | VIDEO
Incendiu puternic la un depozit de pe bulevardul Iuliu Maniu din București. A fost trimis mesaj RO-Alert | VIDEO

A fost mobilizare de forțe, duminică, în Capitală, după ce un depozit situat în cartierul Militari a fost cuprins de flăcări.