Anchetă după ce o poartă metalică a căzut peste un elev de 12 ani aflat în pauză

×
Publicitate

Accident grav, petrecut pe terenul de sport al unei şcoli din Dâmboviţa. Un elev de 12 ani a ajuns la spital, după ce o poartă din metal a căzut peste el şi l-a rănit la cap.

Copilul era în pauză şi s-a căţărat pe bară, fără să îşi dea seama că poarta respectivă nu era ancorată deloc în pământ. Acum, şi inspectoratul şcolar, şi poliţia fac investigaţii.

Incidentul s-a petrecut la o şcoală din oraşul Titu, în timpul recreaţiei. Un angajat al şcolii a auzit zarva pe terenul de fotbal şi a mers să vadă ce se întâmplă. Atunci, l-a găsit pe elevul de clasa a 5-a întins pe pământ şi inconştient.

Profesorii au sunat imediat la 112. Echipajul de la ambulanţă a reuşit să îl stabilizeze pe elevul rănit. Un elicopter SMURD sosit la faţa locului l-a preluat şi l-a transferat la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală, unde doctorii continuă investigaţiile.

Atunci când s-a întâmplat accidentul, profesoara de serviciu, care trebuia să-i supravegheze pe elevi, era în cancelarie.

Profesoara: "Aud un coleg, profesor de spor,  să ieşim că este un elev căzut la pământ. Am înţeles de la ceilalţi copilaşi că i-a căzut o bară în cap."

Directoarea şcolii: "Exista o persoană care se ocupă cu întreţinerea şi această poartă nu trebuia să fie acolo. Această persoană nu şi-a făcut datoria."

Diriginte: "Este un copil agitat. La începutul anului şcolar au fost semnate procese verbale precum că ei nu au voie să se ducă în spate, pe teren, unde s-a produs incidentul."

Inspectoratul şcolar judeţean Dambvita face acum ancheta. Cazul a ajuns însă şi în atenţia poliţiştilor.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
Tânăr luat intenționat pe capotă de un șofer, în Capitală. Un bărbat a fost dus la audieri VIDEO

Incident deosebit de grav în Capitală, unde un șofer l-a luat intentionat pe capotă pe un tânăr care traversa pe ”zebră”. Poliția a făcut dosar penal pentru tentativă de omor. 

Conferinţă privind referendumul pentru familie, joi, la Parlament

Evenimentul intitulat “Conferinţa Referendumul pentru Căsătorie în România: Perspective Naţionale şi Internaţionale”, care are printre organizatori Coaliţia pentru familie, are loc în joi, la Palatul Parlamentului.

În sectorul 3 se vor ridica, de joi, maşinile parcate neregulamentar

Maşinile vor fi ridicate de angajaţi ai Primăriei în prezenţa poliţiei locale.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.