"Vândută și însărcinată la 10 ani". Ororile prin care trec fetele răpite de jihadiști

62023768
AFP

O fetiță de 10 ani a fost răpită din satul natal și obligată să devină sclavă sexuală în Raqqa, Irak. În urma agresiunilor jihadiștilor, minora a rămas însărcinată.

Jihadiștii care au răpit-o pe Marwa Khedr, i-au amenințat familia, iar pe bărbați i-au îngropat de vii, în timp ce femeile și copiii au fost trimiși în nordul țării unde au fost împărțiți pe categorii de vârstă.

Dintre aceștia, femeile cu vârste între 10 și 20 de ani erau trimise liderilor ISIS. Victimele fac parte din minoritatea Yazidi ai cărei membri sunt persecutați din cauza religiei lor.

Marwa a fost răpită în 2014, când abia împlinise 10 ani, iar de atunci nu s-a mai auzit nimic de ea. Însă, mătușa sa, eliberată recent din ultima enclavă a Statului Islamic în Baghuz, a rupt tăcerea cu privire la soarta copilei.

Ultima oară când femeia și-a văzut nepoata a fost într-o piață din apropierea orașului Hardan, înainte de a fi trimisă în Raqqa, în 2014.

Câteva luni mai târziu, un prieten de familie i-a spus femeii că Marwa era însărcinată în ciuda vârstei fragede.

„Sunt foarte multe fete în situația ei. Aceste copile sunt violate și de 100 de bărbați înainte să rămână însărcinate”, a declarat Ziad Avdal, o fostă profesoară care conduce un adăpost pentru membrii Yazidis care au reușit să fugă de jihadiști.

Mătușa victimei, o femeie de 29 de ani, a fost recent evacuată din Baghuz împreună cu fiicele ei de 8 și de 9 ani, ele aflându-se printre cei 6.500 de minoritari Yazidi răpiți de membrii ISIS. Jumătate dintre ei sunt încă dați dispăruți.

Femeia a povestit cum a fost vândută, violată și forțată să se căsătorească de mai multe ori, amenințată că fiicele ei vor fi violate de bărbați în vârstă, și văzându-le cum sunt bătute cu cabluri de miresele jihadiste.

„Nu mai știu de câte ori am fost vândută. Un bărbat m-a păstrat doar pentru trei zile, apoi m-a vândut iar. M-au ținut și sub pământ pentru două luni. Nu mai știam când este zi sau când e noapte”.

Timp de cinci ani, femeia a lucrat ca menajeră pentru familiile ISIS, care o băteau în repetate rânduri. „Chiar și femeile lor ne băteau”.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Conflict sângeros între interlopi, în faţa unui mall din Timişora. De ce au scos cuţitele

Atac cu cuţitul, în parcarea unui complex comercial din viitoarea Capitală Culturală Europeană.

Accident şocant în Neamţ. O maşină cu 4 persoane în ea a zburat de pe şosea

4 persoane au fost rănite în urma unui accident rutier care a avut loc în judeţul Neamţ.

Noi detalii în cazul execuției în stil mafiot din Focşani. Ce bănuiesc oamenii legii

Continuă cercetările în cazul patronului unor case din schimb valutar din Focşani, care a fost împuşcat mortal în propria maşină. Poliţiştii au localizat 2 autoturisme care ar putea avea legătură cu crima.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.