Un individ a spânzurat trei câini, în Bihor. Pe doi i-a ucis contracost. Incredibil cum a fost tocmit

62181540
Shutterstock

Un bărbat din Bihor a spânzurat trei câini, dintre care doi „sub contract”. Individul a primit bani ca să se ocupe de două dintre cele trei animale ucise.

Bărbatul din localitatea bihoreană Budoi a fost reţinut şi urmează să fie prezentat la Judecătoria Marghita, cu propunere de arestare preventivă, pentru uciderea cu intenție, fără drept, a trei câini.

Individul de 55 de ani a ucis câinii marți. Primul a fost câinele vecinului său, care i-a intrat în curte şi care i-ar fi muşcat un porc. Enervat, bărbatul a decis să se răzbune: l-a lovit cu o lopată în cap, iar apoi, când animalul a ameţit, a luat o sfoară şi l-a spânzurat de un copac, în grădină, arată publicația ebihoreanul.

O femeie de 28 ani, l-a văzut și i-a oferit bani dacă se "ocupă" în acelaşi fel şi de câinii ei, de care voia să scape. Cristian Felician Paskui a acceptat, ucigând încă doi căţei, tot prin spânzurare. Dacă bărbatul de 55 de ani a fost reținut, femeia este cercetată în libertate pentru instigare.

Potrivit unui comunicat al Poliţiei Bihor, cazul a fost reclamat la Biroul pentru Protecţia Animalelor miercuri dimineaţa, iar în scurt timp atât bărbatul de 55 ani cât şi consăteana lui au fost ridicaţi pentru audieri.

În aceeaşi zi, bihoreanul, care se numeşte Cristian Felician Paskui, a fost reţinut pentru 24 ore şi prezentat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Marghita unde, în finalul interogatoriului, procurorii au decis să solicite arestarea lui. Cererea va fi analizată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din Marghita, miercuri seara, arată sursa citată.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Incident șocant în Iași. O femeie a sărit dintr-o mașină de transport alternativ în mers, după un conflict cu șoferul

Incident șocant în Iași. O femeie, pasageră într-o mașină de transport alternativ, a sărit din mers în urma unei discuții în contradictoriu cu șoferul. Femeia a ajuns la spital.

Grav accident în Neamţ, între două mașini. Una a luat foc după impact, patru persoane au murit. Un bebeluș a rămas orfan

Două autoturisme, în care se aflau şapte persoane, inclusiv un bebeluş, s-au ciocnit, miercuri seară, pe DN 15D, în comuna Dulceşti, judeţul Neamţ, una dintre maşini luând foc după impact.

Bărbatul din Vaslui care și-a amenințat cu moartea fiul era orbit de gelozie. I-a spus soției că nu ar fi copilul lui

Apar detalii noi în cazul îngrozitor din Vaslui, unde un bărbat de 37 de ani a fost arestat după ce și-a amenințat cu moartea băiatul. Măcinat de gelozie, individul i-a reproșat mamei că adolescentul nu ar fi copilul lui.

Recomandări
Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc în România. Cifre oficiale de la Ministerul Muncii

Mai puțin de 5,7 milioane de oameni muncesc, cu acte în regulă, în România, țară cu aproximativ 19 milioane de locuitori. Datele oficiale apar în statisticile publicate de Ministerul Muncii.

Negocierile de pace între SUA și Iran au început. Concesiile cerute de Teheran înaintea discuţiilor directe

O delegație americană condusă de vicepreședintele JD Vance a început sâmbătă negocierile cu Iranul în Pakistan, relatează mass-media de stat iraniană și mai multe publicații internaționale.

Un suspect din jaful tezaurului românesc refuză acordul cu justiția și neagă că a fost prezent la furt

Nu toți cei trei suspecți principali în jaful de artă de mare amploare din Assen au încheiat acorduri cu Parchetul, transmite presa olandeză.