Adolescent împușcat mortal, după ce a încercat să dea foc unei secții de poliție

61883034

Un adolescent de 16 ani a fost împușcat mortal, în Rusia, după ce a înjunghiat un polițist. Tânărul a încercat să incendieze o secție de poliție și l-a atacat pe polițistul care voia să-l rețină.

Comitetul de Investigaţii al Rusiei, care se ocupă de infracţiuni grave, a anunţat într-un comunicat că tratează incidentul drept "tentativă de atac terorist" şi a deschis un dosar penal, arată Agerpres.

Poliţia rusă a deschis focul și l-a ucis pe tânăr în regiunea Tatarstan, majoritar musulmană, potrivit unui comunicat al anchetatorilor, preluat de Reuters.

Adolescentul a încercat să dea foc unei secţii de poliţie din oraşul Kukmor, folosind cocteiluri Molotov şi înjunghiind un poliţist de cel puţin trei ori în timp ce acesta încerca să-l imobilizeze, arată sursa citată.

Un alt ofiţer de poliţie a tras în aer focuri de avertisment, înainte de a fi obligat să tragă asupra adolescentului, care a murit din cauza rănilor, înainte ca medicii să ajungă la faţa locului.

Nu se cunoaște la acest moment motivația din spatele atacului.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Adolescent ucis într-o bătaie în stradă. Altul este internat în spital

Un adolescent a fost înjunghiat mortal într-o bătaie, joi seara, în Londra.

Individul care a ucis o femeie în Timișoara are doar 16 ani. Minorul și-a recunoscut fapta

Adolescentul care a tâlhărit şi omorât o femeie de 38 de ani din Timişoara a fost arestat preventiv vineri seară.

O adolescentă a născut un băiețel pe care l-a băgat în congelator. L-a ascuns acolo de părinții ei

O adolescentă de 14 ani a născut în secret un băiețel, pe are l-a ucis ascunzându-l de părinții ei, în congelator.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Președintele se opune pentru a doua oară legii privind ariile protejate. Actul, trimis spre reexaminare în Parlament

Preşedintele Nicuşor Dan a solicitat Parlamentului reexaminarea legii care permite modificarea limitelor unor arii naturale protejate pentru realizarea unor proiecte hidroenergetice începute înainte de 29 iunie 2007.

Trei obstacole, găsite pe calea ferată între Constanța-Mangalia înainte de trecerea unui tren. Poliția face cercetări

Trei obstacole, amplasate în trei puncte diferite pe calea ferată Constanța-Mangalia, au fost identificate miercuri, înainte de trecerea unui tren. Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată și face cercetări pentru identificarea celor responsabili.