"Va multumesc pentru 14 ani de stiri". Prezentatoarea Pro TV si-a luat ramas bun cu ochii in lacrimi

Angela Gonta

Vedeta Pro TV Chisinau, Angela Gonta, cea care timp de 14 ani a prezentat stirile de la ora 20.00, a aparut vineri pentru ultima data in aceasta postura.

Decizia de a pleca din functia de prezentatoare ii apartine Angelei si a fost luata pentru a evita conflictele de interese care ar putea sa apara in urma casatoriei sale cu fostul premier al Republicii Moldova, politicianul Vlad Filat.

Ea si-a luat ramas bun de la telespectatori, in ultimul jurnal pe care l-a prezentat:

"Astazi este ultimul jurnal stiri pe care il prezint la PRO TV, iar emotiile pe care le traiesc sunt la fel ca cele din prima zi. Dupa 14 ani petrecuti impreuna recunosc ca am avut parte de o experienta profesionala la care nici macar nu indrazneam sa visez. Si cred sincer ca asta mi s-a intamplat si datorita voua - telespectatorilor mei, pentru ca ati avut incredere in mine si m-ati primit seara de seara in casele voastre. 

Impreuna am trait 14 ani de stiri, iar multi dintre voi ati fost eroii mei, oameni cu care ma intalneam ziua in timpul filmarilor, iar seara ne vedeam in fata televizoarelor. 

Citește și
Parlamentul din Chisinau
Decizia Curtii Constitutionale de la Chisinau i-a enervat pe comunisti. Semne obscene in Parlament

Imi amintesc in detalii momentul in care am pasit pentru prima data in studio. Era sfarsitul anilor '90, cand Moldova era zguduita de o criza economica grea, iar in fiecare zi aveau loc crime si explozii cu bomba. Nu mi-a fost teama sa intru cu camera acolo unde putini aveau acces si sa infrunt pe oricine incerca sa ma opreasca. 

Atunci cand Pro TV risca sa-si piarda licenta, recunosc, mi-a fost frica, dar voi ne-ati dat curaj si, impreuna, am invins. Am transmis si din punctele fierbinti. Imi amintesc de victimele atentatelor teroriste din Moscova si ale tragediei aviatice de la Smolensk, cu care am discutat. 

Am fost, de asemenea, in mijlocul evenimentelor din 7 aprilie. Atunci cand echipa Pro TV a fost intampinata in piata cu aplauze - am plans. Iar cand am ajuns in cladirea incendiata a Parlamentului, unde majoritatea jurnalistilor se dadeau drept angajatii ai PRO TV ca sa scape de furia protestatarilor, am simtit un puternic sentiment de mandrie. 

Am trecut impreuna si prin crize politice care ne-au tinut cu sufletul la gura. Dar au fost si evenimente pozitive. Am sarbatorit an de an Craciunul impreuna si am reusit sa schimbam destine in cadrul campaniei Daruiesti si castigi. Pentru prima data am auzit la PRO TV de Mos Nicolae si de nuielusa lui, si zi de zi am invatat impreuna sa vorbim tot mai corect limba romana.

Din istoriile voastre, inclusiv, am invatat ca in viata vine un moment cand esti nevoit sa pui punct si sa o iei de la capat. Un astfel de moment a sosit si in viata mea. Decizia de a pleca de la stiri imi apartine si este legata de un eveniment important din viata mea personala. 

Totodata, vreau sa va spun ca raman in echipa PRO TV, desi nu voi mai avea legatura cu stirile. Va multumesc pentru acesti 14 ani de stiri din viata mea." - Angela Gonta.

 

Cea care o va inlocui pe Angela Gonta la pupitrul Stirilor ProTV de la Chisinau este Cristina Gheiceanu. Frumoasa blonda a fost pana acum prezentator si reporter pentru postul TV din Republica Moldova.

Citeste si:

Apple isi ingroapa toti competitorii. Gigantul care, in anii 2000, scria istorie cu primele smartphone-uri, gata de prabusire

Omul care face 37 milioane de dolari pe zi. Cel mai spectaculos salt dintre toti miliardarii lumii

Articol recomandat de sport.ro
Arabii i-au oferit un munte de bani, dar dubla campioană olimpică a României le-a oferit un răspuns surprinzător
Arabii i-au oferit un munte de bani, dar dubla campioană olimpică a României le-a oferit un răspuns surprinzător
Citește și...
Prezentatoarea Stirilor ProTV de la Chisinau se marita cu fostul premier al Republicii Moldova
Prezentatoarea Stirilor ProTV de la Chisinau se marita cu fostul premier al Republicii Moldova

Prezentatoarea ProTV de la Chisinau, Angela Gonta, paraseste pupitirul stirilor si se marita cu fostul premier al Republicii Moldova, Vlad Filat.

Decizia Curtii Constitutionale de la Chisinau i-a enervat pe comunisti. Semne obscene in Parlament
Decizia Curtii Constitutionale de la Chisinau i-a enervat pe comunisti. Semne obscene in Parlament

Decizia Curtii Constitutionale de la Chisinau - care a stabilit ca romana este limba oficiala a Republicii Moldova - a facut valuri in Parlament.

Curtea Constitutionala din Republica Moldova a recunoscut limba romana drept limba oficiala de stat
Curtea Constitutionala din Republica Moldova a recunoscut limba romana drept limba oficiala de stat

Moment istoric in Moldova de peste Prut. Curtea Constitutionala de la Chisinau a stabilit joi ca limba oficiala a Republicii Moldova este "limba romana, nu limba moldoveneasca, in baza grafiei latine".

Recomandări
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime

Gerul mușcă necruțător toată România. Râurile sunt bocnă, la fel și multe șosele. De luni, de la ora 20, este în vigoare un Cod galben de ger în toată țara, valabil până la ora 10. Temperaturile au scăzut până la -19 grade Celsius.

„Scopul principal” al lui Trump în Iran nu ar fi schimbarea regimului. Ce ar vrea, de fapt, de la liderii Statului Islamic
„Scopul principal” al lui Trump în Iran nu ar fi schimbarea regimului. Ce ar vrea, de fapt, de la liderii Statului Islamic

Donald Trump anunță taxe vamale de 25 la sută pentru orice țară care face comerț cu Iranul. Președintele american se întâlnește, marți, cu consilierii săi de rang înalt pentru a discuta variantele de răspuns la adresa regimului de la Teheran.

Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat
Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat

Un proiect de lege care vizează transformarea Groenlandei în cel de-al 51-lea stat al SUA, în urma recentei inițiative a președintelui Trump de a achiziționa teritoriul danez, a fost depus deja în Congres.