Pompierul botoșănean Iulian Rotariu a câştigat "Ultra Bolivia Race", ultra-maratonul din Anzii Cordilieri

Pompierul botoșănean Iulian Rotariu a câştigat
ISU Botoșani

Pompierul Iulian Rotariu, de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani, a câştigat ultra-maratonul organizat în Anzii Cordilieri, Bolivia, desfăşurat în perioada 20 - 26 septembrie, anunţă organizatorul evenimentului, Canal Adventure.

Iulian Rotariu, singurul român din competiţie, s-a impus în toate cele şapte etape ale "Ultra Bolivia Race", depăşindu-l în clasamentul general pe germanul Sascha Gramm.

"Colegul nostru, plt. adj. Iulian Rotariu a câştigat şi ultima etapă la ultramatatonul Ultra Bolivia Race şi a devenit campion mondial pentru a patra oară. El a reuşit să îşi domine adversarii pe tot parcursul celor şapte etape. Iulian Rotariu s-a impus şi în a şaptea etapă, având un avans de patru minute faţă de ocupantul poziţiei a doua, germanul Sascha Gramm", informează şi ISU Botoşani, pe pagina de Facebook.

Cum arată picioarele lui Tibi Uşeriu, pe final de cursă. Degetele i-au degerat: ”M-a mâncat de viu”
Momentul în care judecătoarea Ancuţa Popoviciu îl strigă pe Sebastian, ucis la 2 Mai de Vlad Pascu: „A decedat o victimă? Vă rog să nu vorbiți” | AUDIO

Competiţia din America de Sud a presupus alergarea a 220 de kilometri în şapte zile, la o altitudine de până la 4.200 de metri pe platoul Altiplano din Anzii Cordilieri.

Cursa a fost auto-susţinută, participanţii asigurându-şi în cele şapte zile de concurs atât hrana, cât şi echipamentele obligatorii şi cele personale.

Iulian Rotariu nu este sportiv de performanţă şi aleargă pentru a susţine cauza copiilor cu autism. Anul trecut, acesta a câştigat ultra-maratonul "The Ultra Asia Race" desfăşurat în Vietnam.

De asemenea, în noiembrie 2019, el a câştigat şi ultra-maratonul "Ultra Africa Race", desfăşurat în Mozambic, după ce a alergat 200 de kilometri în cinci zile.

Ireal! O bombă de 500 de kilograme, lângă un stadion din Bundesliga

"Via Transilvanica”, un drum unic în România, a găzduit o competiție cu sute de participanți.

Cu o ambiţie uluitoare şi o putere de rezistenta supraomenească, Tibi Ușeriu se apropie încet, dar singur de cea de-a treia reuşită consecutivă de la cercul polar. Mai are câteva ore până va trece linia de sosire. Miercuri noapte a dormit puţin.

Tiberiu Useriu a castigat pentru al doilea an cel mai greu ultramaraton de pe planeta. Dupa cursa a fost preluat de doctori

Romanul Tiberiu Useriu a castigat pentru al doilea an la rand cel mai greu ultramaraton de pe planeta, organizat la Cercul Polar. Sportivul a pornit primul si tot asa a incheiat cursa de cosmar, chiar daca are degeraturi la picioare.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Doi angajați ai unei bănci sunt cercetaţi după ce ar fi furat din contul unei persoane aproximativ 140.000 de euro

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei persoane în vârstă de 64 de ani aproximativ 140.000 de euro, a informat, vineri, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Eurostat: Prețurile plătite pentru energia electrică și gazele naturale de către români, printre cele mai mici din UE

Eurostat a publicat statistica cu privire la prețurile plătite pentru energie electrică și gaze naturale de consumatorii casnici și non-casnici din cadrul Uniunii Europene (UE).