BLUE MONDAY 2018: 15 ianuarie, cea mai deprimantă zi din an

×
Publicitate

15 ianuarie, cunoscută drept „Blue Monday” sau ”Lunea Albastră”, este considerată a fi cea mai deprimantă zi din an.

„Blue Monday” sau „Lunea Albastră” este sărbătorită întotdeauna în a treia zi de luni al fiecărui an, fiind considerată a fi cea mai tristă zi.

Aceasta este concluzia la care a ajuns un psiholog britanic, care a fost interesat să găsească o formulă matematică prin intermediul căreia să descopere care ar putea fi cea mai deprimantă zi din an.

Formula prevede calcularea unor parametri clari, precum analizarea condițiilor meteorologice, nivelul datoriilor acumultate, ziua plății facturilor, numărul zilelor care s-au scurs de la Crăciun sau lipsa de motivație.

Conceptul de „Lunea Albastră” a apărut în anul 2005, odată cu momentul în care psihologul Cliff Arnall a descoperit formula matematică care conduce la aflarea zilei care ar urma să devină cea mai tristă zi an.

Psihologul este de părere că lunea este recunoscută de toată lumea ca fiind o zi deprimantă, după ce au petrecut în weekend. Reîntoarcerea la muncă și începerea unei noi săptămâni este asociată cu o stare perpetuă de tristețe.

Cu toate acestea, există și persoane care nu cred în semnificația acestei zile, ci consideră că este momentul oportun pentru a începe noi proiecte.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Maşinile românilor din oraşul italian Bisignano, incendiate. Ce cred carabinierii

Incidentele au avut loc în primele zile ale lui 2018 în Bisignano, în regiunea italiană Calabria.

Un american „a zburat” cu mașina în cabinetul unui stomatolog, situat la primul etaj

Un şofer din California a "zburat" cu maşina de pe şosea până în cabinetul unui dentist, aflat la primul etaj al unei clădiri.

Sportiv bolnav „umilit” de angajații unui centru de conferințe, din Manchester

Un intructor de sală susține că a fost „umilit” de angajații unui centru de conferințe care nu i-au permis să se ducă la baie.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.