Autoturisme de lux căutate în Germania, descoperite de poliție în România. Un Ferrari California a fost reținut în Brăila

62190483

Un autoturism de lux în valoare de peste 160.000 euro, căutat de autorităţile din Germania, a fost descoperit la Brăila, potrivit unui comunicat de presă remis, luni, de Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Iaşi.

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Brăila au descoperit şi reţinut pentru continuarea cercetărilor un autoturism în valoare de 788.000 de lei, care figura în bazele de date ca fiind semnalat furat din Germania, potrivit Agerpres.

"În data de 16 mai, în jurul orei 12:00, un echipaj al poliţiei de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Brăila - ITPF Iaşi a oprit în trafic, pe o arteră din municipiul Brăila, un autoturism marca Ferrari California, înmatriculat în Germania, condus de un cetăţean irakian în vârstă de 40 de ani. Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului, colegii noştri au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat faptul că autoturismul figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autorităţile din Germania, cu o zi înainte", se arată în comunicatul ITPF Iaşi.

Cu privire la aspectele constatate, bărbatul a declarat că autoturismul este achiziţionat în sistem leasing şi nu are cunoştinţă despre faptul că acesta ar fi fost căutat de autorităţi.

Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire, iar autoturismul, în valoare de 788.000 de lei, a fost indisponibilizat în vederea continuării cercetărilor.

BMW de 500.000 de lei, descoperit la Isaccea

 

Tot luni, poliţiştii de frontieră de la Isaccea au descoperit în acest sfârşit de săptămână un autoturism, evaluat la aproximativ 500.000 lei, căutat de autorităţile din Germania, care era condus de un cetăţean german.

Potrivit unui comunicat al Gărzii de Coastă, pe 14 mai, la Punctul de Trecere a Frontierei Isaccea, s-a prezentat pentru a ieşi din România un cetăţean german, în vârstă de 32 ani, conducând un autoturism marca BMW X5, înmatriculat în Germania.

În urma verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că autoturismul figurează ca bun căutat pentru confiscare, alertă introdusă de autorităţile din Germania în aceeaşi zi.

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Alimente pe care nu ar trebui să le depozitezi pe ușa frigiderului, desi toată lumea face asta. Avertismentul experților

Ușa frigiderului pare cel mai la îndemână loc pentru multe alimente, dar nu este întotdeauna și cel mai sigur. 

Locul din România în care micii tradiționali au fost înlocuiți, de 1 Mai, de un alt preparat gustos: „Nu miroase a mici”

Pe Clisura Dunării, micii noştri tradiţionali au fost înlocuiţi cu wurşti. Sunt cârnați speciali din Cehia, pe care singura comunitate de cehi din ţara noastră îi mănâncă de Ziua Muncii. 

Zebre dintr-o specie rară, vedetele unei grădini zoologice din Louisiana. Trei exemplare au fost prezentate publicului

Trei exemplare superbe dintr-o specie rară de zebră au fost prezentate publicului, la o grădină zoologică din Louisiana.

Recomandări
SUA vor retrage 5.000 de soldați din Germania. Decizia lui Trump tensionează și mai mult relațiile cu Europa

Pentagonul intenționează să retragă aproximativ 5.000 de soldați americani din Germania, au declarat vineri oficiali de rang înalt ai Departamentului Apărării, citați de CBS News. 

Oana Gheorghiu s-a „scuzat” după ce le-a cerut parlamentarilor pe e-mail să voteze după conștiință: „Mi-am permis aroganța”

Vicepremierul Oana Gheorghiu a spus, vineri seară, că mai mulți parlamentari s-au supărat după ce le-a cerut să voteze la moțiunea de cenzură conform propriei conștiințe.

MApN: Noi atacuri ruseşti în Ucraina, în apropierea frontierei cu România. O dronă a pătruns pentru scurt timp în zona Chilia

În dimineața zilei de sâmbătă, 2 mai, Federația Rusă a reluat atacurile asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în apropierea frontierei fluviale cu România, potrivit unui comunicat al Ministerului Apărării Naționale (MApN).