20 de persoane s-au autoevacuat dintr-un bloc din Tulcea, în urma unui incendiu. Focul, provocat de o tigaie uitată pe foc

62345679
Getty

Douăzeci de persoane s-au autoevacuat, duminică seara, dintr-un bloc din Tulcea, în urma unui incendiu produs într-o garsonieră, focul fiind provocat de o tigaie uitată pe foc.

 

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea a anunţat că pompierii din cadrul detaşamentului de pompieri Tulcea au intervenit, duminică seara, pentru stingerea unui incendiu produs la locuinţă dintr-un bloc de garsoniere cu degajări mari de fum.

În scurt timp la faţa locului au ajuns două autospeciale de stingere, o autoscară şi 11 subofiţeri care au evaluat situaţia şi au stins incendiul care se manifesta în bucătăria garsonierei. Aproximativ 20 de persoane, atât adulţi cât şi copiii s-au auto evacuat din clădire în siguranţă până la ajungerea echipajelor de pompieri”, a precizat ISU Tulcea, citată de News.ro.

Sursa citată a menţionat că incediul a fost provocat de o tigaie uitată pe foc.

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Citește și...
România, în topul pirateriei online în UE. Impactul economic este estimat la peste de 130 de milioane de euro anual

România este pe locul cinci în Uniunea Europeană la consumul de piraterie online, în principal, filme, seriale sau evenimente sportive, iar impactul economic anual ajunge la 130 de milioane de euro.

O femeie din Mexic a fost căutată patru zile după ce a dispărut, pentru că nimeni nu a recunoscut-o din poze de pe rețele

O căutare disperată a unei femei dispărute a fost îngreunată deoarece nimeni nu a reușit să o recunoască din fotografiile sale puternic filtrate de pe rețelele sociale.

Grecia impune noi reguli stricte pentru sute de plaje sălbatice. Lista activităților care devin interzise

Grecia a anunțat noi măsuri stricte pentru protejarea unor dintre cele mai neatinse plaje ale sale, pe fondul îngrijorărilor tot mai mari că turismul excesiv pune presiune pe ecosistemele costiere fragile. 

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Deficitul în primele trei luni este de două ori mai mic față de anul trecut. A scăzut la 22 de miliarde de lei

Finanțele țării par să intre pe un parcurs ceva mai stabil. Statul și-a crescut veniturile cu 12% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce cheltuielile, deși rămân ridicate, sunt sub nivelul de anul trecut. 

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.