Ce cânta Babasha alături de sora și tatăl lui pe scena Teatrului Bacovia din Bacău. ”Țara asta-i o tragedie întreagă” VIDEO

62457227

Vlad Babașa se trage dintr-o familie de artiști autentici, chiar dacă cel cunoscut sub numele Babasha a devenit cunoscut acum după interpretarea unei manele alături de Coldplay. Cu ani înainte, Babasha cânta cu sora și tatăl lui pe scena teatrului.

 

Babasha a căpătat o notorietate națională după scandalul stârnit de huiduielile primite pentru maneaua pe care a ales să o cânte pe scena celor de la Coldplay.

Înainte de asta, tânărul era extrem de ascultat de români și pe rețelele sociale, acesta fiind, de altfel, și motivul pentru care britanicii l-au ales pentru concertul lor.

Până să-și dedice viața manelelor, băcăuanul Vlad Babașa avea și alte opțiuni culturale, în condițiile în care face parte dintr-o familie de artiști autentici.

Sora lui, Bianca Babașa, este o apreciată actriță la Teatrul Municipal ”Bacovia” din Bacău, iar tatăl lor, Costel Babașa, cântă la clarinet.

În 2021, pe când avea doar 19 ani, Vlad Babașa cânta piesa ”Țara asta” la pian, acompaniat la voce de sora lui și la clarinet de tatăl lor. Familia Babașa a creat astfel un moment artistic pe scena Teatrului Municipal ”Bacovia” din Bacău, în spectacolul ”Jurnal. Bacău”, realizat de regizoarea Carmen Lidia Vidu, parte a proiectului ”Jurnal de România”, după cum arată Deșteptarea.

”Țara asta-i o tragedie întreagă/ Nimeni nu scapă viu la final”

Țara asta-i o tragedie întreagă/Nimeni nu scapă viu la final”, suna refrenul cumva premonitoriu al actriței Bianca Babașa, în imaginile care o arată și pe mama ei și a lui Babasha, Carmen Babașa.

Eu am colaborat cu Babasha pentru spectacolul ”Jurnal de România. Bacău”. Momentul lui muzical făcea parte din jurnalul actriței Bianaca Babașa. Sper ca acest spectacol să revină în repertoriul Teatrului din Bacău. Până atunci spun că toți din familia Babașa au tratat cu maximă seriozitate colaborarea cu noi și au invitat publicul lor să vină la teatru”, a scris regizoarea Carmen Lidia Vidu pe pagina sa Facebook, unde a postat și un extras din spectacolul familiei Babașa.

Spectacolul ”Jurnal. Bacău” a fost gândit și creat ca o producție multimedia care înfățișează viețile oamenilor locului. ”Deci ideea principală este că, din punctul meu de vedere, teatrul oricărei comunități trebuie să ia poziție, nu permanent, dar din când în când, vizavi de ceea ce se întâmplă în comunitatea respectivă, cu oamenii locului”, spunea, la acea dată, actrița Eliza Noemi Judeu, managerul Teatrului Bacovia.

Ulterior acestui moment, Babasha a ales să-și continue cariera muzicală, însă pe scena mai facilă și mai expusă reflectoarelor a manelelor.

Sora lui Babasha, actrița Bianca Babașa, i-a luat apărarea fratelui său, încă din prima zi a scandalului: „Eu înțeleg că nu v-ați așteptat la acest moment, dar dacă în Europa avem reputația proastă pe care o avem, voi nu ați făcut altceva decât să o întăriți”. Actrița a spus că Babasha este un artist autentic și a adresat o întrebare retorică criticilor: „Vlad Babașa este un artist! Voi ce ați realizat în viață?”.

Articol recomandat de sport.ro
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Citește și...
Oratoriul Creațiunea de Haydn în Săptămâna Mare, la Filarmonica George Enescu, pe 8 și 9 aprilie

PARTENERIAT. Orchestra și Corul Filarmonicii George Enescu sub bagheta dirijorului Paul McCreesh vor interpreta pe 8 și 9 aprilie, Oratoriul Creațiunea de Joseph Haydn, o lucrare plină de lumină, optimism și speranță. 

Academicianul Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române. Cum s-a desfășurat votul

Academicianul Marius Andruh a fost ales marţi noul preşedinte al Academiei Române. El a întrunit, în cel de-al doilea tur de scrutin, 84 de voturi "pentru" din cele 157 de voturi exprimate.

Conferințele „Despre lumea în care trăim“, la Ateneul Român, 16–17 mai – un festival de conferințe și dialoguri

PARTENERIAT - Conferințele „Despre lumea în care trăim“, la Ateneul Român, 16–17 mai sunt un festival de conferințe și dialoguri culturale și științifice pe teme de actualitate, susținute de specialiști importanți și oameni de cultură de prestigiu

Recomandări
Ce se întâmplă în Strâmtoarea Ormuz la câteva ore după anunţarea încetării focului între SUA şi Iran

Datele privind traficul maritim indicau o activitate redusă în Strâmtoarea Ormuz la mai mult de șase ore după ce SUA și Iranul au anunțat o încetare a focului de două săptămâni.

Cum au sărbătorit iranienii pe străzile din Teheran după armistițiu. „Moarte Americii, moarte Israelului” | GALERIE FOTO

Mulţimi de iranieni au ieşit miercuri în Piaţa Enghelab din Teheran, fluturând steaguri şi declarându-şi loialitatea faţă de liderul suprem Mojtaba Khamenei, după ce Statele Unite şi Iran au convenit asupra unui armistiţiu temporar de două săptămâni.

Boala care l-a răpus pe Mircea Lucescu. Încercările medicilor au fost zadarnice, pe final

Mircea Lucescu era internat de nouă zile la Spitalul Universitar. Deși săptămâna trecută se simțea bine și trebuia externat, starea lui s-a deteriorat rapid, iar medicii nu l-au mai putut salva.